Gaui 425

Gaui 200, Gaui 255, Gaui 425, Gaui 550, Gaui X5, Gaui X7
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 19 maja 2020, o 16:57

Piotr_T
Dzięki ;) Mam manual do regla, był do niego dołączony i to raczej nie ten co wrzuciłeś ale serdeczne dzięki.
Mój regiel nie ma gova a i o bailoucie jako takim nic nie piszą. Na drugiej stronie manuala w punkcie 5 chyba jest wyjaśnienie tego co się stało. Pisza tam, że jeśli od zamknięcia gazu do jego całkowitego otwarcia (holda pewnie potraktował jak zamkniecie a wyłączenie jako całkowite otwarcie bo u mnie w połowie drąga mam 80%) minie mniej niż 3s to olewany jest super soft start (który ustawiłem) i silnik odpala z normala :gas:. Czyli gdybym ćwiczył autorotosa i trwałoby to dłużej niż 3s :dk: to by załapał ten super soft start (który i tak, jeśli dobrze rozumiem, trwa 2s).

Nie piszę tego żeby się kłócić, po prostu chciałbym dokładnie wiedzieć co tej mój sprzęt (nie)ma, żeby wiedzieć czego się po nim (nie) spodziewać ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 19 maja 2020, o 17:08

@Piotr_T

Nie próbuję się kłócić - uwaga, to ważne, nie chcę być źle odebrany. Dorzucam tylko coś celem dowyjaśnienia:

IMHO bailout nie jest powiązany z GOVem tylko z softstartem.
To że w tej instrukcji piszą, że bailout działa tylko w trybie GOVa - OK, zgoda, pewnie w tym reglu tak jest.
Ale to tylko tak jest, dlatego, że tak sobie producent wymyślił, a nie tak jest, bo bailoud jest zależny od gova. NIE.
Po prostu producent regla założył, że jak ktoś będzie chciał bailouta z regla, to na pewno będzie latał na govie z regla (i pewnie słusznie).
Technicznie jak najbardziej możliwe jest zaprogramowanie bailouta (czyli dwóch różnych odpalanych warunkowo softstartów) w konfiguracji z krzywymi.

Inna sprawa, że na czuja też mi się wydaje, że regiel który ma redb powinien GOVa mieć - ale to już tylko mój czuj.

@Redb: zrób tak jak mówi Piotr, zdejmij łopaty i łopatki i potestuj różne zachowania tego regla.
Bardzo słusznie - :thumb: nie powinieneś latać czymś co nie do końca wiesz jak się zachowa w absolutnie każdej sytuacji - w myśl zasady, że pilot powinien znać statek którym lata, jego możliwości, ograniczenia i tak dalej.
Czasem nawet mają fabrycznie nowy regiel i manual... Właściwie nawet zawsze, warto sprawdzić czy aby na pewno to wszystko działa tak jak producent pisze, że działa...
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 19 maja 2020, o 18:32

Ależ ja też nie chcę się kłócić :-). Po prostu chyba rozmawiamy o innych regulatorach i patrząc na instrukcję, którą wrzucił redb, to chyba rzeczywiście zbyt wiele z tym reglem wykombinować się nie da. Na takie "dictum" osobiście ustawiłbym super soft start, pamiętał o tych 3 sekundach przed ponownym rozkręceniem wirnika, ustawił krzywą (krzywe) gazu względem wymagań i potrzeb i latał, raczej nie ćwicząc autorotacji, bo w razie "W" opcji na uratowanie się raczej nie będzie (chyba że starczy tych 3 sekund). A czy w reglach które obsługują ten temat "po Bożemu" bailout rozkręca silnik do wartości zadanej w governorze, czy też do tego, co w danej chwili wynika z krzywej gazu i czy gov musi być włączony, to tego nie wiem. W jedynym helikowym reglu HW którego ustawiałem "od postaw" było tak, jak napisano w podlinkowanej przeze mnie instrukcji.
BTW - Aikus, pamiętasz może jak to wygląda w YGE siedzącym w (obecnie) moim (a kiedyś Twoim) Miniaku? Teoretycznie governor w tym reglu jest, ale czy jest włączony?... to tego Bizon nigdy jednoznacznie mi nie określił ;). Niby "z drążków" mogę to sprawdzić i to tyle (albo aż tyle), bo tej dziwnej, "analogowej" karty do programowania oczywiście nie mam. Póki co ustawiłem w krzywej gazu delikatne "podbicie" obrotów dla skrajnych wartości kątów i chyba jest OK.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 19 maja 2020, o 19:22

Piotr_T pisze:
Ależ ja też nie chcę się kłócić :-). Po prostu chyba rozmawiamy o innych regulatorach i patrząc na instrukcję, którą wrzucił redb, to chyba rzeczywiście zbyt wiele z tym reglem wykombinować się nie da. Na takie "dictum" osobiście ustawiłbym super soft start, pamiętał o tych 3 sekundach przed ponownym rozkręceniem wirnika, ustawił krzywą (krzywe) gazu względem wymagań i potrzeb i latał, raczej nie ćwicząc autorotacji, bo w razie "W" opcji na uratowanie się raczej nie będzie (chyba że starczy tych 3 sekund).


3 sekundy to jak dla mnie nieakceptowalny czas na bailout przy czym w ogóle opieranie tego na czasie jest rozwiązaniem które mi osobiście nie pasuje.
Wolę sobie ustawić powiedzmy 5% gazu w HOLDie i to można było zrobić w każdym reglu - w najgorszym razie silnik na holdzie się powolutku kręcił, acz, trzeba wtedy mieć jak w spalinie jeszcze cut-off.

Tak czy siak, nowe regle HW właśnie tak mają. pomiędzy 5% a 40% gazu jest bailout, czyli silnik się nie kręci, ale startuje z tego miejsca szybko ( o ile wcześniej chodził już na pełnych obrotach, bo niepełny softstart nie uzbraja bailouta, co również jest logiczne).
Poniżej 5% jest zawsze znowu softstart.
Oddzielnie programowany czas softstartu, oddzielnie bailoutu i spoko.

Piotr_T pisze:BTW - Aikus, pamiętasz może jak to wygląda w YGE siedzącym w (obecnie) moim (a kiedyś Twoim) Miniaku? Teoretycznie governor w tym reglu jest, ale czy jest włączony?... to tego Bizon nigdy jednoznacznie mi nie określił ;). Niby "z drążków" mogę to sprawdzić i to tyle (albo aż tyle), bo tej dziwnej, "analogowej" karty do programowania oczywiście nie mam. Póki co ustawiłem w krzywej gazu delikatne "podbicie" obrotów dla skrajnych wartości kątów i chyba jest OK.
.


Ja na 100% miałem gova, ale po takim czasie - do wróżki...
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 20 lip 2020, o 19:20

Czy tym helikiem da się latać na jakichś mniejszych łopatach np. 380? Czy wtedy trzeba by zwiększyć obroty głowicy, żeby większą siłe nośną wytworzyć?
Rozmiar 425 to ciężko już kupic a 380 można i to nawet czasem tutaj da się w fajnej cenie trafić. ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 20 lip 2020, o 19:43

Masz łopaty alzrc 420 od devila 420jakby co
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 22 lip 2020, o 10:10

Don Mirson pisze:Masz łopaty alzrc 420 od devila 420jakby co



No, majster, ale żeś podpowiedział. Debil/Goblin ma łopaty z rdzeniem 5mm, a stara Gała tak jak Trex 500 miała łopaty grube na 10mm.
Jasne, da się w tę stronę coś pokombinować podkładkami, ale weź tu wykombinuj takie podkładki.

Także, cytując Barona Rodzynów:

Baronq pisze:Proszę, aby wypowiedziały się tylko osoby, które mają nt. temat wiedzę (a nie którym się wydaje, że coś wiedzą :swir: ).
Awatar użytkownika
Baronq
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 93
Rejestracja: 05-06-2020
Lokalizacja: Radzyny
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Baronq » 22 lip 2020, o 12:03

Także, cytując Barona Rodzynów:



A Ty majster naucz się odmieniać po polsku miejscowości.
Nie Rodzynów, tylko Radzyn :hammer:
T-Rex 450 Sport + Spektrum dx6i,
Sab Goblon 500 + Spektrum dx8 G2
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 22 lip 2020, o 14:36

Pytanie czy i tych samych rodzynach myślał. Może chodziło mu o digi dongi? Hmm
psiwak
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 4
Rejestracja: 12-07-2021
Lokalizacja: WaWa
Podziękował: 2 razy

Postautor: psiwak » 16 sie 2021, o 21:00

Pytanie laika który niestety nie składał Helika którym lata,
Po krecie nie mam sprzężenia pomiędzy wirnikiem a silnikiem. Co jest za to odpowiedzialne, co moze byc do wymiany? Głowna zębatka jest OK
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 17 sie 2021, o 10:19

Sprzęgło czyli łożysko jednokierunkowe padło. Jeśli to mały model to "wygniótł" się koszyczek z wałeczkami - kiedyś to miałem w HBK2.
Tak czy siak do wymiany.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 17 sie 2021, o 12:19

Jeśli to łożysko jednokierunkowe to poszukaj HF0812 na allegro albo w poltech24. W tym modelu miedzy zębatką główną a pinionem jest jeszcze wałek z dwiema zebatkami i oneway'em właśnie i to wszystko jest do wałka przykrecone robaczkiem. Mnie raz robaczek się odkrecił i silnik wył a wirnik się nie krecił. Może po krecie coś tam puściło?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 17 sie 2021, o 12:52

Fakt. Mogła też wylecieć jaka śruba łącząca wał z zębatkami.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...

Wróć do „Gaui”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości