Gaui 425

Gaui 200, Gaui 255, Gaui 425, Gaui 550, Gaui X5, Gaui X7
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 26 kwie 2020, o 10:47

Tak na oko, to ten model się zachowuje raczej poprawnie, obstawiałbym brak wprawy w zawisie ;) tak mi to wygląda.
Nie jestem tego jakoś mega pewien, ale późniejsze ładne zawisy świadczą o tym, że model to potrafi, a Ty się uczysz.
Gdyby model nie potrafił na początku to sam by się później nie nauczył ;)

Taka sugestia: Nie bój się polecieć trochę wyżej! Będzie Ci dużo łatwiej.
Jak jesteś tak nisko nad ziemią, to model pływa na poduszce powietrznej i jest bardzo niestabilny.
Gdzieś tak na 2 metrach będzie dużo bardziej przewidywalny.
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 10 maja 2020, o 11:26

aikus
heh, do pól metra zwieracze jeszcze trzymają, przy 2 musiałbym mieć pampersa

miruuu
miałeś rację z tymi okuciami, dokręcilem łopaty ciut mocniej i odpalam w IU z holda bez szarpania

Nie wiem tylko co z akusem, mam SLS 2600 6s 30c, naładowałem do 4.1V na celę i do lotu wpiąłem monitor ustawiony na 3.5V na celę ... pierwsze rozkręcenie wirnika i monitor zaczął piszczeć.Wyłączyłem, wystartowałem drugi raz i polatałem kilka minut zanim znowu się aktywował. Potem drugi raz to samo. Może przesadziłem z oszczędzaniem akusa i trzeba było doładować na 4.2 a monitor ustawić na 3.3V?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 10 maja 2020, o 11:43

Pakiet nowy? Używany? Jak używany to sprawdź opór (rezystancje) na celach. Jak jest duży to przy starcie z holda może się włączać alarm. W powietrzu pakiet już może mieć "łatwiej"- jeżeli z tego co kojarzę jesteś na etapie zawisów?
Alarm przy 3,6V/cele powinien być OK. Inna sprawa że te monitory nie zawsze pokazują prawidłową wartość naładowania pakietu. Miałem kilka takich gdzie przy 3s pokazywały mniej więcej 4,16; 4,19; 4,12. Lepiej polataj np 4 min i zmierz miernikiem ile masz faktycznie V/cele. Jak około 3,8 to następny pakiet a jak 3,9 to wydłuża lot o minutę. A później lataj "na czas" A nie z tym monitorem ;)

EDIT

Zawsze ładuj 4,2V/cele. Skąd pomysł żeby ładować 4,1?
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
GrzegorzC
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 95
Rejestracja: 21-04-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 5 razy

Postautor: GrzegorzC » 10 maja 2020, o 13:04

Alarm ustawiłeś za wysoko. Zwykle napięcie pakietu rozumiemy jako napięcie pakietu mierzone bez obciążenia. I to 3,5 bez obciążenia jest bardzo nisko. W regulatorze ustawiany jest próg napięcia przy obciążeniu. I wtedy jest to napięcie pomniejszone o iloczyn prądu pobieranego * rezystancja pakietu tzn. U-I*R. Tą wartość spokojnie możesz ustawić w okolicach 3,1 V.
Grzegorz

Trex 150, Tarot 450, XL Protos 380, Devil 380/420, Goblin 500
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 10 maja 2020, o 13:24

Pakiet jest nówka, to praktycznie jego pierwszy lot. Sformatowany według instrukcji, z którą przyszedł. Pomysł ładowania poniżej 4.2 wziąłem z forum. Chodzi o to, żeby przypadkiem ładowarka nie przeładowala którejś z cel. Instrukcja pisze, żeby pod obciążeniem nie schodzić poniżej 3.3 więc dałem 3.5, żeby mieć czas na lądowanie bez paniki. No i tak jak Clad piszesz, u mnie to zawisy a nie latanie. Gdzieś tu czytałem, że to bardziej prądożerne więc bym się nie martwił krótkim czasem zawisu no ale alarm zaraz po rozkręceniu mnie zdziwił/zmartwił trochę.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 10 maja 2020, o 14:33

GrzegorzC pisze:Alarm ustawiłeś za wysoko. Zwykle napięcie pakietu rozumiemy jako napięcie pakietu mierzone bez obciążenia. I to 3,5 bez obciążenia jest bardzo nisko. W regulatorze ustawiany jest próg napięcia przy obciążeniu. I wtedy jest to napięcie pomniejszone o iloczyn prądu pobieranego * rezystancja pakietu tzn. U-I*R. Tą wartość spokojnie możesz ustawić w okolicach 3,1 V.

3,1 to regiel już zasilanie odcina a nawet wyzej, a przy włączeniu się alarmu to napięcie może spaść jeszcze niżej więc nie polecam. Po za tym nie zaleca się rozładowywania lipo do takich wartości-tak jak napisał redb.
Redb, jak masz nowy pakiet to tak jak pisałem wcześniej. Ustaw sobie alarm w apce na 3-4 min i po tym czasie sprawdzaj parametry pakietu i w razie czego wydluzaj czas ;)
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19690
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 10 maja 2020, o 15:31

W helikach nie ma co patrzeć na napięcie w trakcie lotu. Grunt żeby po locie, gdy ostygnie nie schodził poniżej ca 3.7v. wtedy będzie długo żył, chyba że ustrzeli go jakiś kret :D
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 16 maja 2020, o 16:33

No dobra, to wylatałem dziś 2 pakiety i ...

Pierwszy pakiet to latanie nisko ... czasem aż za nisko bo mi pionowy statecznik haczył o ziemię i się potem ogon trochę miotał po uwolnieniu :masakra: .
Drugi pakiet już znacznie lepiej (skorzystałem z rady Aikus żeby latać wyżej) ale muszę się jeszcze przyzwyczaić do widoku helika na tle nieba, na razie nie czuję się z tym jeszcze komfortowo ;)

@Miruuu
Po około 5:30 w zawisach mam po 3.72/3.73 na celę. Mierzone tak ze 2-3 minuty po locie dobrym miernikiem więc raczej nie przekłamane. Czy tak wystarczy?

Mimo wszystko wydaje mi się, że jak ćwiczę te zawisy to albo tak mocno mi się ręce trzęsą na gazie i tego nie kontroluję albo coś nie tak jeszcze z setupem, bo mi helik o 1.5m opada i muszę trochę gazem pracować żeby nie przyziemił. Podciągnałem trochę krzywą gazu, teraz mam 90% - 80% - 90%, kąty -+11st. liniowo.

Niestety nie miałem pampersa pod ręką, żeby polatać na tych 2 metrach ale znalazłem taki oto uszczelniacz i uszczelniłem wszystkie zawory, którymi może coś z wrażenia wyciec.

Obrazek
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19690
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 16 maja 2020, o 18:18

3.7v to taka jeszcze ok granica, ale bym trochę skrócił lit bo z 3.7 na 3.1 bardzo krótka droga... Ja się staram nie kończyć poniżej 3.8v ale to znowu druga skrajność ;)
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 18 maja 2020, o 22:28

Wczoraj przy drugim pakiecie poczułem już wiatr w żaglach więc myślę, że już będzie tylko lepiej. Za to zaniepokoiło mnie pewne zachowanie. Mam jeszcze problem z tym, że nie wszystkiego dopilnuję przed startem a że zacząłem latać na czas to zapominam włączyć odliczanie. Podniosłem maszynę, polatałem kilkadziesiąt sekund, przypomniałem sobie o stoperze więc posadziłem maszynę hold'em, włączyłem odliczanie i zwolniłem hold'a ... efekt zobaczcie sami.



Tak chyba być nie powinno? Czy to może normalne bo nie poczekałem aż się łopaty zatrzymają?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 18 maja 2020, o 22:55

Ja się nie znam, ale na mój gust zamiast zrobić soft-start governor w ESC zrobił tzw. bail-out, czyli szybki (2-5 sekund) powrót do zaprogramowanych obrotów "nominalnych" (czyli tak, jakbyś np. przerwał autorotację i zechciał poderwać maszynę w górę). Na jak długo był zapięty hold i w jakim położeniu był lewy drążek podczas tej operacji?

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 18 maja 2020, o 23:05

Oczywiście - bailout.
Przestudiuj dokładnie specyfikację regla.
Swoją drogą - wiesz już, że możesz ćwiczyć autosy.
;)
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 19 maja 2020, o 05:38

hmmmm .... poczytam, dzięki
ale ten regiel (HW Pentium 60A) wg. instrukcji nie ma gova...
swoją drogą to ten jego soft start to trwa ze 2s w sumie i jakoś mi się nie podoba...
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 19 maja 2020, o 07:11

Softstart, governor, bailout to trzy rózne, niezależne rzeczy (jedynie softStart z bailoutem ma trochę wspólnego, a raczej jest poniekąd przeciwieństwem).
Zajrzyj jeszcze tu:

viewtopic.php?f=55&t=9321
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 19 maja 2020, o 10:57

hehe ... dzięki Aikus, trafilem już na słowniczek :)

Piotr_T
Hold był zapięty 2-3 sec., raczej nie dłużej.
Drąg gdzieś w pozycji neutrum bo jak go wyłączyłem to helik nie wystrzelił w górę, ja to zrobiłem licząc, że tam go jeszcze mam szansę uratować bo jak mi na ziemi zacznie naku... węgorza to już umarł w butach.

Czy to szarpnięcie ogonem to da się trochę zniwelować? Czy to po prostu brak kompensacji spowodowany za małymi jeszcze obrotami?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2058
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 19 maja 2020, o 11:50

HW pentium 60A ?? Czy HW Platinum 60A bo o tym pierwszym nigdy nie słyszałem, a ten 2 ma Gova i regulowany soft start
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 19 maja 2020, o 12:37

kubacki pisze:HW pentium 60A ?? Czy HW Platinum 60A bo o tym pierwszym nigdy nie słyszałem, a ten 2 ma Gova i regulowany soft start

"2011-08: HobbyWing renamed the Pentium series ESC to FunFly."
manual
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 19 maja 2020, o 12:46

Dokładnie tak jak pisze Wiktor. Na moim jest napisane Pentium ... bo tak dawno kupiłem graty i dopiero teraz zacząłem ich używać. Softstart jest ale coś nie działa najlepiej ... chyba, że nie działa najlepiej akurat z moim silnikiem (ZPower Z20A). Gov'a niestety brak.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 19 maja 2020, o 13:32

redb pisze:Czy to szarpnięcie ogonem to da się trochę zniwelować?


Nie sądzę, ja bym tego nawet nie próbował robić.

redb pisze:Czy to po prostu brak kompensacji spowodowany za małymi jeszcze obrotami?


Nie za małymi tylko zbyt gwałtownie wzrastającymi - to się nie bierze z niczego tylko z potężnego skoku mocy na silniku, a temu musi towarzyszyć potężny moment reakcyjny.
Żaden ogon czegoś takiego nie skompensuje to po pierwsze, a po drugie w normalnym locie to sie nie zdarza.
W bailoucie - nie specjalnie przeszkadza, jak widać nawet w tak krytycznym momencie kiedy dzieje się to blisko ziemi (wręcz na ziemi) ogarnąłeś temat po mistrzowsku mimo, że byłeś zaskoczony.
Jak się tego spodziewasz - korygujesz to z automatu i nawet o tym nie myślisz.
To jest jedna z tych ekstremalnych sytuacji, kiedy elektronika nie zrobi roboty za Ciebie.
;)
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 19 maja 2020, o 15:29

Tu masz manual, prawdopodobnie zgodny z Twoim reglem - https://cdn-global-hk.hobbyking.com/med ... 9809X9.pdf
Da się go (regulator) ogarnąć "z drążków", a jeśli nie, to przynajmniej dowiesz się, jakie są warunki aktywowania soft-startu i bailouta.
BTW - regiel który miałem w Devilu też był "Pentium", ale jak najbardziej był zgodny z tą "rozpiską". Kombinuj, choć może lepiej bez łopat i łopatek.
BTW 2 - taki wyjątek z instrukcji:

"Autorotation Restart Time: Off / 5s / *10s / 15s / 30s / 90s.
This parameter is only used in “Governor (Elf )” and “Governor Store” modes, and works when the throttle value is within 5%~40%."

Czyli (domyślnie) jeśli "zaholdowanie" nie trwa dłużej niż 10 s i drążek "gazu" znajduje w tym czasie się pomiędzy 5 a 40 % wychylenia, to wyłączenie holda uruchomi bailouta. Coś takiego właśnie stało się (chyba) na filmiku. No i jest to dowód na to, że masz governor w reglu.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X

Wróć do „Gaui”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron