Żyroskopy - wszystko o...

Żyroskopy, governory, bece, flymentory i inne...
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 24 wrz 2010, o 15:40

Max S pisze:Flymentor ma wbudowane gyro do ogona tak ze nie ma potrzeby uzywania osobnego co prawda nie jest ono najlepsze ale tez nie najgorsze. Gain do stabilizacji mozesz ustawic na stale w software dla flymentora 6 kanalowe tx jest perfect jezeli nie uzywasz osobnego gyro. masz 2 mozliwosci jedna ustawic Stick priority lub na wlacznik
Żeby móc kontrolować wszystkie parametry potrzeba 7CH (teraz już to wiem :hammer: ). Dodatkowy kanał jest potrzebny do kontroli czułości FM i nie ma zmiłuj. Idealnie jest jak ma się do tego 3-pozycyjny przełącznik. 1 - włączone pozycjonowanie (czułość kontrolowana z TX), 2 - FM wyłączony, 3 - włączona stabilizacja (czułość kontrolowana z TX).

Czy korzystam z gyra FM czy ze swojego potrzebuję 1 kanał na kontrolę gyro gain, więc to de facto nic się nie zmienia (poza tym, że mam lepsze gyro).

Oczywiście wszystkie parametry FM można na zmieniać z kompa, ale nie o to chodzi. Przede wszystkim nie mogę bez dodatkowego kanału (lub tricku z E-Sky inż.Ramotnego) włączać lub wyłączać FM w locie (czyli przestawiać skokowo jego czułości z X na 0), a to akurat może być bardzo przydatne...(bo już pal sześć kontrolę jego czułości - pewnie raz dobrze ustawiona nie wymaga korekty).

Z gó...a bata nie ukręcisz :hammer: jak mawiają czekiści.


PS. E-sky kupiony, oj będzie bal :rotfl:
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 24 wrz 2010, o 18:45

Prostrze niż myślałem... na patencie mgr inż dr (zre)hab prof Kolegi Ramotnego :nw: podłączyłem (na razie) czułość FM poprzez markowy tester E-Sky za 10 USD... i działa. Nic się nie zajarało (bez stepdown) - kręcę potkiem i się zmienia stan FM - od ustawienia na stabilizację, poprzez wyłączenie do pozycjonowania. Jedno ale... potek chyba nie jest liniowy (czy jak to tam się nazywa) bo w szerokim zakresie FM jest wyłączony (czyli widzi czułość zero). Nie jest to jeden pkt na skali, ale zakres między 4 a 6. Cosik czuję, że czułość żyrka (jeśli tak się zdecyduję to podłączyć) będę musiał ustawić metodą (wielu?) prób i błędów :thumb:

Czad :rotfl:

Chyba dzisiaj go odpalę...
HELIGN
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 18
Rejestracja: 08-10-2010
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 3 razy

Postautor: HELIGN » 8 paź 2010, o 14:00

Witam.
Drodzy koledzy.

Chciałem podzielić się z Wami bardzo ważną wiadomością, ale też przykrym doświadczeniem, jakie przeżyłem, kupując w Chinach...
Otóż, w serwisie Ebay, są w sprzedaży podróbki żyroskopu GY401. Cena jest bardzo atrakcyjna, rzędu $50 łącznie z wysyłką, ale...
Zamiast układu SMM jest wklejona zwykła śruba na 17 klucz. Dzięki temu waga jest mocno zbliżona do oryginału.
Pomimo tej śruby, gyro działa. Tzn. powiedzmy że, działa lecz latać się raczej nie da.

Dowiedziałem się o tym od znajomego z Portugalii, który niestety rozbił swój model T-rex'a.
Po przeczytaniu maila od kolegi, z niedowierzaniem odkręciłem cztery małe śrubki i... szok!!!
Co te Chinole tworzą? I to pod nosem Futaby?

Sprawa jest opisana szerzej tu:
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 848&page=5

Jeśli ktoś chce, mogę podesłać nazwy tych użytkowników z Ebay'a którzy sprzedają trefne gyra. Ewentualnie mogę zrobić też fotki wnętrza żyroskopu. Piszcie.

Pozdrawiam.

Grzesiek

Jeśli się powtarzam, (jest już to opisane) to przepraszam. Dla dobra ogółu, czyli nas wszystkich, musiałem zaryzykować tego posta.
TREX 250
HK 450 TTPRO
HK 450 SPORT
TREX 450 SPORT V2
TREX 450 PRO
TREX 700 SUPERIOR
TREX 700 DOMINATOR
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3710
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 8 paź 2010, o 15:15

HELIGN pisze:Jeśli ktoś chce, mogę podesłać nazwy tych użytkowników z Ebay'a którzy sprzedają trefne gyra. Ewentualnie mogę zrobić też fotki wnętrza żyroskopu. Piszcie.
myślę że dla dobra ogółu można wspomnieć kto to sprzedaje a i fotka będzie mile widziana
HELIGN pisze:Jeśli się powtarzam, (jest już to opisane) to przepraszam. Dla dobra ogółu, czyli nas wszystkich, musiałem zaryzykować tego posta.
lepiej coś opisać/napisać dwa razy niż w ogóle :)
Dzięki za info...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
HELIGN
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 18
Rejestracja: 08-10-2010
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 3 razy

Postautor: HELIGN » 8 paź 2010, o 16:59

Oczywiście, jeśli mogę to bardzo proszę.

Więc tak. Najczęściej spotykani:
Hobbyrc-y
planemodel88
planemodel99
planemodel-a
planemodel-b
demon_2

Tych można spotkać najczęściej. Cena za GY401 u tych dziadów wynosi ok 200zł(po przeliczeniu).

W sumie to jest jeden sprzedawca - planemodel88. Ma kilka kont, żeby w razie czego sprzedawać na innym.
Podsyłam fotki śruby, zamiast SMM:

Obrazek


Obrazek

Zdjęcia słabej jakości. Zrobię lepsze i dodam.

P.S. Grzegorz, dzięki za aprobatę. Ciszę się że, mogę dołożyć kilka ważnych słów na tym forum.
TREX 250
HK 450 TTPRO
HK 450 SPORT
TREX 450 SPORT V2
TREX 450 PRO
TREX 700 SUPERIOR
TREX 700 DOMINATOR
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 8 paź 2010, o 19:05

dzięki za info, już tez się przymierzałem żeby kupić od nich te gyro :(

zdjęcia są niewidoczne.
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 8 paź 2010, o 21:33

Obrazek

Pewnie to wsadzili w pudełko Futaby... kolejny produkt (po AR6100), którego będzie strach kupować na rynku wtórnym... bo nigdy nie będzie 100% pewności co się kupuje... :gas:
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 8 paź 2010, o 21:40

Ale to są kosmiczne jaja, żeby taki numer robić. No nie uwierzyłbym gdybym nie zobaczył :shock:
Helign, bardzo dobrze że o tym wspomniałeś.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3710
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 8 paź 2010, o 21:47

a może ta śruba (a raczej nakrętka) ma za zadanie wytłumić drgania? żeby nie trzeba było stosować blaszek? ;)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 8 paź 2010, o 22:23

Szkoda gadać.. Mały atom by wyleczył takie zagrywki..
HELIGN
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 18
Rejestracja: 08-10-2010
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 3 razy

Postautor: HELIGN » 8 paź 2010, o 23:13

Poniżej foto "prawdziwej zawartości" GY401:

Obrazek

Nie wiem czy fotka się wyświetli, więc podam link:
http://picasaweb.google.pl/100417726567 ... 4969802674
TREX 250
HK 450 TTPRO
HK 450 SPORT
TREX 450 SPORT V2
TREX 450 PRO
TREX 700 SUPERIOR
TREX 700 DOMINATOR
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 8 paź 2010, o 23:32

Obrazek

[img]link[/img]
tomek68
Domownik forum...
Posty: 339
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Drogheda
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 7 razy

Postautor: tomek68 » 8 paź 2010, o 23:36

Cena jest bardzo atrakcyjna, rzędu $50 łącznie z wysyłką-i tu się powinna zapalić kontrolka ostrzegawcza :hammer:
Heli pilots live in a world full of vibration
HELIGN
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 18
Rejestracja: 08-10-2010
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 3 razy

Postautor: HELIGN » 9 paź 2010, o 09:57

Tak, racja. Mocno niskie ceny trzeba omijać tylko że, wtedy jeszcze nie było ceny "kup teraz".
To była najzwyklejsza licytacja. I stąd, u wielu ludzi ta nieświadomość...

Cenę "kup teraz" wprowadzili dopiero nie dawno.
TREX 250
HK 450 TTPRO
HK 450 SPORT
TREX 450 SPORT V2
TREX 450 PRO
TREX 700 SUPERIOR
TREX 700 DOMINATOR
tomek68
Domownik forum...
Posty: 339
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Drogheda
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 7 razy

Postautor: tomek68 » 9 paź 2010, o 10:19

Czyli dobre podejście taktyczne sprzedającego . :evil:
Heli pilots live in a world full of vibration
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 9 paź 2010, o 12:30

planemodel-a otrzymał nawet negatywna opinie na E-Bay w tej sprawie od kupującego

not genuine futabe fake no smm chip just a nut for weight this can injur,kill

Futaba GY401 Gyro w/SMM Technology GY 401 Helicopter RC (Nr.140446842838) US $59,98
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3710
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 11 paź 2010, o 13:57

Spotkałem się niedawno z takim pytaniem:
Cześć Grzegorz ! Jeśli pozwolisz to spytam Cię o serwo bo nie wiem o co chodzi... Zauważyłem że mimo poprawnego umiejscowienia popychacza na orczyku (11mm od osi serwa) to przy maksymalnym wychyleniu orczyk aż ugina się na ośce serwa - wnioskuję że serwo ma za duży wychył. tak więc zmniejszam wychył Travel Adjustem ale serwo zaczyna działać wolniej - jak dam maksymalnie drążek w lewo bądź prawo to widzę że działa wolniej niż jak Travel był na 100% - mija chwila zanim dojdzie do końca - czy to normalne ?

Odpowiedź: tak - to jest normalne o ile żyro jest typu AVCS (Angular Velocity Control System) np GP750, GP780, Quark czy GY520. Żyra AVCS rozpoznają wychylenie drążka (a dokładniej - długość impulsu sterującego) jako rozkaz uzyskania określonej prędkości kątowej (Angular Velocity) a nie określonego wychylenia steru. Dlatego też zmniejszenie TA spowodowało zmniejszenie pożądanej prędkości obracania modelu a tym samym prędkości reakcji żyra i serwa. Analogicznie gdyby ustawić TA>100 wtedy prędkość suwaka na wału by wzrosła. Lekarstwem jest powrót TA do wartości 100 a ustawienie limitów ruchu serwa w żyro - wszystkie AVSC-y mają taką możliwość albo potencjometrem (LIMIT) albo przez zaprogramowanie.

Drugi temat zahaczony:
Czy po włączeniu awioniki, gdy serwa ustawiają się w neutrum, łopatki ogonowe powinny mieć kąt 0* ?
jest stary jak świat.
Ja jestem zwolennikiem ustawiania na "ZDR" czyli Zero Dryfu w Rate - takie ustawienie serwa/łopatek żeby przy trybe RATE żyra ogon nie uciekał - zwykle daje to kąt kilku stopni "na kontrę".
(viewtopic.php?p=3595#p3595)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 11 paź 2010, o 18:45

Wszędzie odradza się manipulowanie jakimikolwiek ustawieniami elektronicznymi kanału serwa ogonowego, więc Travel Adj, trymery, DR/EXP... to wszystko ustawiamy na wartości startowe. Inaczej albo my, albo - w naszym odczuciu - żyroskop głupieje. Oczywiście umownie, ale efektem będzie inna niż oczekiwana reakcja na sterowanie ogonem.

Co do ustawień wstępnych ogona - testowałem obydwie metody, które mają swoich zwolenników i przeciwników. Po części zależy to od posiadanej konstrukcji (np. Mini Titan ma fabryczny wychył kontrujący), ale mnie osobiście bardziej też odpowiada wstępna kontra w RATE. Może w dużych bydlakach pokroju 600 czy 700 jest inaczej, ale po ustawieniu zero dryfu w rate zdarzyło mi się wystartować bez HH i dopiero w locie sobie o tym przypomniałem :)
Żyrko nie musi tak męczyć serwa żeby oscylować w pobliżu zera ruchu ogona.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 26 paź 2010, o 02:29

Nie będę ukrywał, że mnie zainteresowało to gyro... no i grzebiąc w necie okazuje się, że to jest jakiś klon Spartana. Zaczęło się już w 2008 roku...

Obrazek
Obrazek
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11958
Ciekawe czy jest to taki sam klon jak z Futaby 401 hk401 (czyli z klonem nie ma nic wspólnego) czy jest to autentyczny copy/paste...

Całość kosztuje 200 PLN z przesyłką bez VAT...

A tu producent:
http://www.sjgd-tech.com/Engilsh/index.asp
I przykładowe miejsca gdzie można to kupić:
http://www.heliflightcenter.com/SearchResults.asp?mfg=SJGD
http://www.allmyrc.com/articles/showentry.php?e=207

Przy okzaji - ta sama firma produkuje też dla HC to:
Obrazek

No i kilka wątków do poczytania...
http://www.helifreak.com/showthread.php?t=83791
http://rc.runryder.com/helicopter/t456950p1/
http://www.helifreak.com/showthread.php?t=211799
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 26 paź 2010, o 18:09

Tia, V-bar za 160$?
A komentarze na HK też nie są wyważone do końca. Ktoś np. wsadza coś do modelu, powisi przez parę lotów i już skrobie z pięcioma gwiazdkami, że jest świetne, cudowne blablabla...

Widać że często ludkowie punkty sobie nabijają, bo o pakiecie można coś powiedzieć po 20-30 lotach, żyrko musi dostać w tyłek nie tylko w zawisie, a ładowarka na 6S nie może parzyć po naładowaniu.
A jak jakiś gościu lata tylko tam i z powrotem to po przesiadce z 20C na 30C faktycznie prawdą jest, że nie widział w życiu takiej mocy ;)

Ja tam nie wierzę w taką rewelkę z V-barem i byłbym wielce ostrożny. Obym się mylił...
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo

Wróć do „Elektronika pokładowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości