LiPo - wszystko o...

Pakiety, lipo guardy i inne akcesoria dla naszych baterii...
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 31 lip 2011, o 23:26

heliman pisze:Dosłownie jak w temacie
Pakiety Li-Po trzeba za każdym razem rozładować do końca,
ale jak to zrobić bez pomocy kreta? Wskażniki naładowania pakietu informują nas, że tak wymęczyliśmy helika że aż prosi o nowy pakiet, ale co z x mAh, które zostalo?
Pozdrawiam Jarek


Kto Ci powiedział, że pakiety należy rozładowywać do końca? Pakiety Lipo nie mają efektu pamięci, więc nie musimy ich po każdy locie rozładowywać do końca.

Jak kret ma Ci pomóc w rozładowaniu pakietu? Ja mam takiego kreta do kibla, ale nawet on nie rozładowuje pakietów.

Wskaźnik naładowania pakietu zazwyczaj ma swój próg poniżej którego pokaże Ci 0%, ale nie jest to faktyczne 0% pakietu. Ja mam Fusion Smart Guard, nieraz pokazał mi 0%, ale tylko dlatego, że napięcie na celach spadło poniżej jakiejś tam wartości (właściwej dla danego miernika), ale nie poniżej 3V/celę, więc należy to olać.

A jeżeli bardzo Ci zależy na rozładowaniu pakietów, to użyj do tego ładowarki którą ładujesz pakiety. Powinna mieć funkcję rozładowywania pakietów po wcześniejszym podaniu parametrów rozładowania.
Ostatnio zmieniony 1 sie 2011, o 06:40 przez Kowal, łącznie zmieniany 1 raz.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 1 sie 2011, o 01:08

Niby trochę stare, ale może jednak warto przeczytać... http://www.epheli.pl/index.php?name=PNp ... pic&t=9120
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 1 sie 2011, o 08:01

Tak jak napisał Kowal - pakietu nie rozładowuje się do końca!!! - dotyczy to zarówno bieżącej eksploatacji (czyli wkrótce ładujemy znów i używamy) jak i przechowywania (tryb STORAGE).

Ogólnie rzecz ujmując pakiet (akkumulator) rozładowujemy dowolnym obciążeniem - np modelem w czasie lotu.
Można też używać przyrządzików lub ładowarek posiadających opcję rozładowywania (DISCHARGE).
np:
Obrazek

przy czym jego prąd rozładowania jest malutki i duże pakiety rozładowują się masakrycznie długo - tak długo że się o tym zapomina a potem on dalej ciągnie prąd i potrafi wyssać do 1.5V.

Lepszą opcją jest ładowarka z DISCHARGE-m (zwykle 5-20W) a jeszcze lepszą ładowarka z możliwością rozładowywania z dodatkowym obciążeniem (np iCharger - opcja DISCHARGE PLUS nawet do 800W). Niektóre mają opcję REGENERATIVE DISCHARGE (znów iCharger) pozwalającą zamiast zamieniać moc w ciepło i wypromieniowywać ogrzewając klimat - oddać ją z powrotem do zasilającego akumulatora (ale tylko w przypadku zasilania z akumulatora auta a nie z sieci). W ten sposób odzyskujemy energię a nie tracimy.

I tyle. Jak szykujesz pakiety do dłuższego leżakowania to napięcie na celę powinno być ok 3.8V.

Skończyć lot, ostudzić, naładować w trybie STORAGE (do 3.8V) i już.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
heliman
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 39
Rejestracja: 03-06-2011
Podziękował: 1 raz

Postautor: heliman » 1 sie 2011, o 08:12

Świetnie!!!
Wiedziałem, że pakiety mają efekt pamięci,
ale nie wiedzialem, że li-poly są wyjątkiem
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 1 sie 2011, o 08:51

heliman pisze:Świetnie!!!
Wiedziałem, że pakiety mają efekt pamięci,
ale nie wiedzialem, że li-poly są wyjątkiem

LiPo nie mają efektu pamięci ale
- są bardzo wrażliwe na przeładowanie (>4,2V/celę)
- nie lubią głębokiego rozładowania (<3V/celę)
- nie lubią przechowywania w stanie rozładowanym/naładowanym - optymalnie jest 3.8V/celę
No i oczywiście żadnych uszkodzeń mechanicznych - ja co prawda latam na pakietach które już przeżyły kreta (niektóre dwa razy ale były tylko lekko pogięte bez przecięć i dziur) ale wydajność takiego pakietu jest mniejsza i trzeba uważać przy ładowaniu - żadnych dużych prądów ładowania.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
heliman
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 39
Rejestracja: 03-06-2011
Podziękował: 1 raz

Postautor: heliman » 1 sie 2011, o 09:03

Moje wątki można podłączyć w jeden i powstanie podręcznik teoretyczny. :lol:

Do czego służy balancer w pakietach li-pol?
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 1 sie 2011, o 09:21

Balancer jest w ładowarkach (lub osobno) a lipole sie balansuje :)

Konieczność balansowania (wyrównywania napięć na celach) pakietów wynika z faktu wysokiej wrażliwości LiPo na głębokie rozładowanie (<3.0V/celę) a jeszcze wyższej na przeładowanie (>4.25V/celę).

Gdyby ładować dowolny wielocelowy pakiet bez balansera ustawiając tylko napięcie całkowite np 3s = 12.6V (3x4.2V) to istnieje ryzyko że gdyby jedna/kilka cel były gorsze od pozostałych to te lepsze mogły by się naładować do wyższego niż dopuszczalne napięcia bo sumarycznie by się zgadzało ale cząstkowo już nie np: 3.6 + 4.5 + 4.5. To samo przy rozładowywaniu.

Dlatego w ładowarkach jest układ kontrolujący napięcie na każdej celi i odpowiednio sterujący ładowaniem (i rozładowywaniem) tak by nie dopuścić do przeładowania/nadmiernego rozładowania choćby jednej celi.
Oczywiście jeśli wiemy że pakiet jest dobry tj cele są mniej więcej o podobnej charakterystyce i stopniu zużycia (co można zaobserwować w czasie ładowania na napięciach pojedynczych cel) można ładować w trybie CHARGE bez balancera. Jednak zalecane jest zawsze jeśli to możliwe ładować z balancerem.

Oprócz tego są urządzenia bez ładowarki a ich zadaniem jest jedynie wyrównanie napięcia cel przez lekkie rozładowanie innych do tej z najniższym napięciem (można jest też stosować równolegle z ładowarkami bez wbudowanego balansera) np:
Obrazek
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
heliman
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 39
Rejestracja: 03-06-2011
Podziękował: 1 raz

Postautor: heliman » 1 sie 2011, o 09:51

Dzięki!!!
Zadaję takie pytania (chyba głupie :oops: ),
bo nie miałem styczności z takimi pakietami.
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 1 sie 2011, o 10:17

heliman pisze:Dzięki!!!
Zadaję takie pytania (chyba głupie :oops: ),
bo nie miałem styczności z takimi pakietami.

Jeśli mimo poszukiwań nie znalazłeś odpowiedzi - pytaj :)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 2 sie 2011, o 02:41

Balancer służy też do tworzenia tzw. "efektu zdziwka" kiedy używany pakiet łyka przy ładowaniu więcej niż ma pojemności...
Ale to wynika ze zużycia prądu na wyrównanie :thumb:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 2 sie 2011, o 02:52

heliman pisze:Świetnie!!! Wiedziałem, że pakiety mają efekt pamięci, ale nie wiedzialem, że li-poly są wyjątkiem

Nie tylko LiPole bay de łej...
Najlepszą pamięć mają akku Ni-Cd i Ni-Mh, Reszta już nie.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 2 sie 2011, o 08:23

Ramotny pisze:
heliman pisze:Świetnie!!!
Wiedziałem, że pakiety mają efekt pamięci,
ale nie wiedzialem, że li-poly są wyjątkiem

LiPo nie mają efektu pamięci ale
- są bardzo wrażliwe na przeładowanie (>4,2V/celę)
- nie lubią głębokiego rozładowania (<3V/celę)
- nie lubią przechowywania w stanie rozładowanym/naładowanym - optymalnie jest 3.8V/celę
No i oczywiście żadnych uszkodzeń mechanicznych - ja co prawda latam na pakietach które już przeżyły kreta (niektóre dwa razy ale były tylko lekko pogięte bez przecięć i dziur) ale wydajność takiego pakietu jest mniejsza i trzeba uważać przy ładowaniu - żadnych dużych prądów ładowania.


Moje przeżyły całkiem sporo kretobić i jak na razie negatywnych efektów z tego powodu nie odczuwam. Ale prawda jest, że jak ładuje to obserwuje...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 2 sie 2011, o 08:40

miruuu pisze:Moje przeżyły całkiem sporo kretobić i jak na razie negatywnych efektów z tego powodu nie odczuwam. Ale prawda jest, że jak ładuje to obserwuje...
To jest ogólne zalecenie - ja tez używam "pokretowych" ale trzeba po prostu pamiętać że mogą (nie muszą) sprawić "niespodziankę" i należy do nich podchodzić ze szczególną ostrożnością...

PS: jeśli nie mają dziur, przetarć ani nie są jakoś masakrycznie pogięte to dlaczego je wyrzucać - trzeba tylko pamiętać że to już nie nówki choćby miały jeden (pechowy) lot :)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
przynenta
Stały bywalec...
Posty: 163
Rejestracja: 21-05-2011
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: przynenta » 15 sie 2011, o 09:53

Jak w temacie, przy użyciu ładowarki wypełni zautomatyzowanej wywala błąd, pakiet padł (info n a wyświetlaczu)
Gdy miałem jeszcze ładowarkę E-Sky od Big Lamy, udało mi się wzbudzić pakiet poprzez złącze balansera

Pakiet 2S 7,4V 25C

Po podłączeniu testera pokazuje tylko 1 celę 3,78 V. Lipo praktycznie nowe, raz użyte i przygotowane do ładowania :(
Pozdrawiam
Tomek

Spekrtum DX7;PhoenixRC; Blade mCPx; Blade MqX; Copterx 250 SE - do modernizacji ;Copter 450 V2 SE z FLYMENTOR
Gaui X5 FES Super Combo
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3787
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 15 sie 2011, o 10:33

Przełącz ładowarkę na baterie NiCd i podładuj niskim prądem ponad próg, od którego ładuje LiPole.
Nie pamiętam jakie to napięcie, ale pewnie gdzieś ok. 3V na celę.
XLPower i Protos rc-heli.pl
pma_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 50
Rejestracja: 23-03-2011
Podziękowano: 2 razy

Postautor: pma_ » 15 sie 2011, o 10:36

Wyrzuć do kosza, nic już z niego nie będzie, jak to kiedyś obrazowo opisał Klenio "Lit wyszedł z polimeru"
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3787
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 15 sie 2011, o 10:42

Możliwe, ale niekoniecznie.
Spróbować można, ale jeżeli da się reanimować, trzeba być czujnym, żeby nie odmówił posłuszeństwa w najmniej pożądanym momencie.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
przynenta
Stały bywalec...
Posty: 163
Rejestracja: 21-05-2011
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: przynenta » 15 sie 2011, o 11:06

Udało się :thumb:

Lipo Jest do Monstera Syna, więc nie spadnie :grin2:
Pozdrawiam
Tomek

Spekrtum DX7;PhoenixRC; Blade mCPx; Blade MqX; Copterx 250 SE - do modernizacji ;Copter 450 V2 SE z FLYMENTOR
Gaui X5 FES Super Combo
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 16 sie 2011, o 13:51

... ale trochę cię ostudzę. Jeżeli cela się wzbudziła to i tak będzie już słabsza. Szybciej się ładuje, szybciej traci ładunek bo zaszły już w niej nieodwracalne zmiany chemiczne. Sytuacja może się powtórzyć w przyszłości.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
przynenta
Stały bywalec...
Posty: 163
Rejestracja: 21-05-2011
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: przynenta » 16 sie 2011, o 17:26

Lepiej tak niż wzuciu do kosza ;)
Pozdrawiam
Tomek

Spekrtum DX7;PhoenixRC; Blade mCPx; Blade MqX; Copterx 250 SE - do modernizacji ;Copter 450 V2 SE z FLYMENTOR
Gaui X5 FES Super Combo

Wróć do „Pakiety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości