LiPo - przechowywanie

Pakiety, lipo guardy i inne akcesoria dla naszych baterii...
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 10 lip 2013, o 08:08

Co do trzymania w lodówce to z tego co pamiętam niska temperatura spowalnia prędkość zachodzenia reakcji chemicznych w pakietach. Im wolniej zachodzą reakcje tym mniejsza wydajność ale lipo też mniej się przez to zużywa.

Kwestia dobrania warunków do zastosowania. W przypadku długoterminowego przechowywania gdzie wydajność nie ma znaczenia niska temperatura działa na plus. W trakcie latania jest oczywiście odwrotnie.

Swoją drogą spadek wydajności ma miejsce tak długo jak pakiet znajduje się w niskiej temperaturze, po wyjęciu i odczekaniu wróci do normy.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19690
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 10 lip 2013, o 10:51

wojtekr pisze:a ta torba zasilana jest lipolami? :)

Tak to wygląda. Czyli juz wiemy co robić ze starymi pakietami :)
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 15 lut 2015, o 19:10

Posiadam ładowarkę Imax B-6 . Ładowarka ma program o nazwie STORAGE . Tym programem można automatycznie ustawić 3,8V/cela . W zależności od tego czy jest powyżej czy poniżej tego napięcia ładowarka rozładowuje albo ładuje aku . Mam aku 3S 1,8Ah i 2,2Ah . I tu wszystko jest OK . Podczas używania tego programu ładowarka zachowuje się prawidłowo .

Gdy chcę użyć tego samego programu do aku 1S o małej pojemności (240mAh ) ładowarka w programie STORAGE pokazuje napięcie aku 3,8 V chociaż aku jest naładowane na maxa (4,2V ) . Po przełączeniu na program CHARGE rzeczywiście pokazuje napięcie 4,2V i pokazuje się informacja FULL. Tutaj moje pytanie . Jak się przechowuje takie aku podczas dłuższego nieużywania ? Naładowane na maxa ? Czy jak inne 3,8V ? Co prawda można "ręcznie " w zależności jakie napięcie aku pokazuje ładowarka używając programów CHARGE albo DISCHARGE zjechać na te 3,8V . Ale czy tak się robi z takimi aku ?
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8008
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 15 lut 2015, o 19:12

tak samo 3.8
Helikoptery
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 15 lut 2015, o 19:29

Czyli trzeba to zrobić ale ręcznie ( używając programów CHARGE albo DISCHARGE ) ? Specjalny do tego program STORAGE w tym przypadku nie działa prawidłowo.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8008
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 15 lut 2015, o 19:36

tak bywa
Helikoptery
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 15 lut 2015, o 19:37

OK. Dzięki !
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 15 lut 2015, o 19:46

a jak włączysz rozałdowywanie tego pakietu prądem takim samym jak dla storage to ile Ci napięcia pokazuje?
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 15 lut 2015, o 19:54

Właśnie , tutaj jest problem . W programie CHARGE ładowarka pokazuje że aku jest naładowane na maxa (4,2V ) , włącza się buzzer i pokazuje napis FULL . Po przełączeniu na program DISCHARGE ładowarka pokazuje napięcie dokładnie 3,68V i nadal rozładowuje aku. Prąd rozładowania ustawiłem na najniższy (0,1A ) . Świeżutko naładowane aku na maxa po przełączeniu na DISCHARGE ładowarka pokazuje napięcie 3,95V . Ale tylko przy świeżo . Przy innych ładowanych też na maxa ale wcześniej ( kilka dni ) ładowarka pokazuje napięcie jak już wspomniałem 4,2 i 3,68 V
Ostatnio zmieniony 15 lut 2015, o 20:07 przez bejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 16000
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 15 lut 2015, o 19:55

Problemem jest "rozdzielczosc prądowa" takiej ładowarki.
Przyh duzym pakiecie nie ma problemu, ale przy takim guziczku, nawet jak ustawisz prąd powiedzmy 0,1A, to jest 100mA, czyli w Twoim przypadku prawie 0,5C.
No i mam wrazenie, ze ta ladowarka nie potrafi stosownie obnizyc natęzenia zeby precyzyjnie doprowadzic taki malutki pakiecik do napiecia "Storage" ...
Jakbys mial z 5 takich pakiecikow i je polaczyl rownolegle to by bylo OK.
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 15 lut 2015, o 20:00

baterie straciły juz powera a i pewnie pojemność też
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 15 lut 2015, o 20:21

Dla mnie też tak się wydaje że ładowarka może głupieć bo ten prąd rozładowania 0,1A może być nieco za duży dla aku 240mAh . Stąd te przekłamania napięć . Apkę mam ustawioną wg. instrukcji obsługi ,tzn. dla CHARGE 4,2V/ ogniwo - końcowe napięcie ładowania i dla DISCHARGE 3V/ogniwo - końcowe napięcie rozładowania .
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 15 lut 2015, o 20:25

to po-ugniataj lipola i będziesz wiedział co jest grane viewtopic.php?f=17&t=1721
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 15 lut 2015, o 20:40

Aż spróbuję ! hmm
Awatar użytkownika
zbig
Stały bywalec...
Posty: 231
Rejestracja: 02-01-2015
Lokalizacja: Montreal-Kanada
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: zbig » 16 lut 2015, o 01:52

bejo pisze:Posiadam ładowarkę Imax B-6 . Ładowarka ma program o nazwie STORAGE . Tym programem można automatycznie ustawić 3,8V/cela . W zależności od tego czy jest powyżej czy poniżej tego napięcia ładowarka rozładowuje albo ładuje aku . Mam aku 3S 1,8Ah i 2,2Ah . I tu wszystko jest OK . Podczas używania tego programu ładowarka zachowuje się prawidłowo .

Gdy chcę użyć tego samego programu do aku 1S o małej pojemności (240mAh ) ładowarka w programie STORAGE pokazuje napięcie aku 3,8 V chociaż aku jest naładowane na maxa (4,2V ) . Po przełączeniu na program CHARGE rzeczywiście pokazuje napięcie 4,2V i pokazuje się informacja FULL. Tutaj moje pytanie . Jak się przechowuje takie aku podczas dłuższego nieużywania ? Naładowane na maxa ? Czy jak inne 3,8V ? Co prawda można "ręcznie " w zależności jakie napięcie aku pokazuje ładowarka używając programów CHARGE albo DISCHARGE zjechać na te 3,8V . Ale czy tak się robi z takimi aku ?

1S podlaczone tylko jednym kabelkiem do wyjscia pradowego,a wiec jak ladowarka ma rozpoznac twojego lipola ,podlacz 2 lub trzy lipole odpowiednim kablem i bedzie dzialac ,jezeli tylko 1S to musi miec 2 kable pradowy i do kontroli.
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 16 lut 2015, o 08:42

A dlaczego ma nie rozpoznać 1S ? Tego nie rozumiem . Ładowarka ta (Imax B-6 ) może obsługiwać aku Li-pol od 1 do 6S , czyli od jedno do sześcio ogniwowych . Podłączam do ładowarki Li-pol 1S . Przed rozpoczęciem ładowania ładowarka sprawdza najpierw zgodność ogniw z tym co ma zadane w programie . Mogę podczas ładowania 1S omyłkowo ustawić np. 2S (7,4V) bądź 3S (11,1V). Ładowarka to rozpozna i natychmiast o tym zakomunikuje biperem i napisem "Battery check... low voltage . "

Natomiast gdy podłączę aku 1S i mam ustawione 1S ładowarka wyświetla najpierw napis " battery check wait... . Następnie napis :R :1SER S : 1SER , pod spodem na przemian : CANCEL (STOP) , CONFIRM ( ENTER ) . Wtedy można rozpocząć ładowanie .
Może rzeczywiście głupieje przez to że 0,1 A przy rozładowywaniu aku o poj . 240mAh jest i tak za dużo . W świeżo naładowanym aku 1S 240mAh podaje dwa różne napięcia . W programie CHARGE 4,2V , w programie DISCHARGE 3,95V .

Gdybym "przetrzymał " na tym programie (discharge ) aku 1S 240mAh do końca to ładowarka rozładuje aku z tych 3,95V do 3V ( tak ma zadane w programie) . Aku 2S rozładuje do 6V a aku 3S do 9V . Problem się zaczyna gdy chcę użyć programu STORAGE .Po wybraniu programu CHARGE beeper i napis FULL informują że aku jest naładowane na FULL . Po przełączeniu na program STORAGE też włącza się beeper informując że w aku jest osiągnięte napięcie 3,8V. Próbowałem znaleść coś w instrukcji obsługi tej ładowarki . Piszą tylko że dla 1S max prąd ładowania może być 5A i max rozładowania 1A . Nic nie piszą jakiej najmniejszej pojemności aku 1S można używać w programie STORAGE.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2015, o 09:54 przez bejo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3472
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 16 lut 2015, o 09:10

A w akumulatorach 1S masz kabelek do balansera hmm :rotfl2: Ładowarka z tego złącza "rozpoznaje" napięcie do balansowania, oraz do funkcji storage :masakra:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 16000
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1692 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 16 lut 2015, o 09:31

Kurde Panowie...
Albo ja nie wyczuwam waszego specyficznego poczucia humoru, albo ... nie wiem co sie dzieje...
"Wyjscie serwisowe" albo inaczej "zlacze balansera" maja pakiety ktore maja wiecej niz jedna cele.
Wtedy mamy jeden kabel dwyzulowy prądowy, i drugi kabel, ktory ma tyle zyl ile cel +1. (2s - 3 zyly, 3s - 4zyly) ...

Bejo mowi o pakietach 1s.
Takie pakiety maja TYLKO JEDEN DWUZYLOWY KABEL.
NIE MA BALANSERA!!! NIE NIE NIE!
Co mialoby byc balansowane wzgledem czego w pakiecie 1s???


A tu nagle czytam:
zbig pisze:1S podlaczone tylko jednym kabelkiem do wyjscia pradowego,a wiec jak ladowarka ma rozpoznac twojego lipola ,podlacz 2 lub trzy lipole odpowiednim kablem i bedzie dzialac ,jezeli tylko 1S to musi miec 2 kable pradowy i do kontroli.


... :wow2:
Co to w ogole jest?? Dobry kawal?
Awatar użytkownika
bejo
Elita forum...
Posty: 1280
Rejestracja: 09-06-2013
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 39 razy

Postautor: bejo » 16 lut 2015, o 10:15

Panowie nie rozumiemy się . Mnie nie chodzi o balanser . Bo nawet mając podłączone aku 1S a bym na "siłę" chciał użyć programu BALANCE nie da się tam ustawić 3,7V (1S ) . Co najwyżej 7,4V (2S ) . Ładowarka natychmiast to wychwyci i zakomunikuje że coś jest nie tak ?

Tutaj chodzi o program STORAGE . Czyli taki program który ma za zadanie w zależności jakie jest aktualnie napięcie na ogniwach albo aku naładować albo rozładować do napięcia 3,8V / ogniwo . Nic w instrukcji obsługi nie pisze że tego programu nie należy używać do aku 1S , ani też że należy wtedy podłączyć więcej niż 1szt 1S używając dodatkowo gniazda balansera .

To prawda aby zadziałał prawidłowo program STORAGE aku musi być dodatkowo podpięte do gniazda balansera po to aby ładowarka "widziała " napięcia na poszczególnych ogniwach . No dobrze , to się tyczy aku wieloogniwowych . A co z aku jednoogniwowym ?
Ostatnio zmieniony 16 lut 2015, o 10:29 przez bejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 16 lut 2015, o 10:27

No to inaczej. Masz wannę z odpływem przelewowym? Załóżmy że kąpiesz się czasem nieco dłużej niż zwykle dolewając sobie ciepłej wody. Siłą rzeczy wody przybywa i jej nadmiar ulewa się tym odpływem, który powiniem mieć wydajność co najmniej taką samą jak dopływ z kranu. Oprócz tego masz w wannie główny spust do kanalizacji i jest ok, system działa. Ba są nawet takie armatury które w przelewie mają czujnik w razie czego otwierają główny spust. No ale wyobraź sobie, że po iluś tam kąpielach do przelewu nawpadało włochów i innych paprochów. Jak mieszkanie ubezpieczone to względnie spoko, wystarczy powycierać...
Pakiet ma mniej więcej to samo, złącze balansera to dla ładowarki taki odpływ przelewowy, a pakiet 1s to jak skrajny przypadek wanny bez otworka przelewowego.
Pozdrawiam,
Jacek

Wróć do „Pakiety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość