Co dalej?

Tu nauczymy Cię terminologii, pomożemy Ci wybrać zabawki, a potem je bezpiecznie uruchomić.
macieniek
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 6
Rejestracja: 10-10-2020
Lokalizacja: EPRJ/EPRZ
Podziękowano: 1 raz

Postautor: macieniek » 13 paź 2020, o 22:22

Cześć! :) Jestem Maciej, swoją przygodę z modelarstwem śmigłowcowym zacząłem za dzieciaka, teraz chciałbym powrócić do hobby, zastanawiam się nad kupnem śmigłowca, na którym będę mógł dalej rozwijać umiejętności. Poczytałem co nieco na forum, ale modeli jest masa, dlatego chciałbym zapytać o inspiracje. Sprawa wygląda tak: latałem na śmigłowcu dwu-, trzy- (Firestorm Pro) i czterokanałowym (MJX F629). Czterokanałowym uczyłem się zawisu, czwartego kanału. Jednak śmigłowce z układem Kamova są wolniejsze niż te akrobacyjne. Stąd moje pytanie - co dalej? Myślałem nad WASP100 NANO CP 3D, jakimś WL-Toys, a może powinienem najpierw pouczyć się na zwykłym 4 kanałowym, ale bez układu Kamova? Np. EF-190 Ex heli? Dobrym pomysłem jest sprzedanie śmigłowców 3 i 4 kanałowego i przeznaczenie pieniędzy na 6ch?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 13 paź 2020, o 22:34

Olej marketowe zabawki - wtopisz tylko kasę. Niewiele, ale i tak bez sensu.

Kup dobry symulator a potem ciułaj kasę na jakiegoś helika "hobby-grade".
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 14 paź 2020, o 05:17

Witamy na forumie!

W sumie myślę jak mwx.
Już wiesz czego nie kupować a to już połowa sukcesu ;)
macieniek
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 6
Rejestracja: 10-10-2020
Lokalizacja: EPRJ/EPRZ
Podziękowano: 1 raz

Postautor: macieniek » 14 paź 2020, o 06:44

Czyli rozumiem, że o wymienionych przeze mnie śmigłowcach należy zapomnieć :D Jaki symulator polecacie? Latanie w nim jest chociaż trochę realne? Po nauczeniu się latania w symulatorze będę mógł wsiąść np. na T-REX'a?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 14 paź 2020, o 09:34

neXt, AccuRC, RealFlight, Heli-X, Reflex XTR

Latanie w każdym jest właśnie trochę realne. Nie nauczy Cię wszystkiego, ale podstawowe odruchy można wypracować.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 14 paź 2020, o 09:50

Te symki spokojnie nauczą Cię latać. Nie nauczą Cię jedynie ustawiać modeli i elektroniki do nich. Ale to do ogarnięcia z nami :)
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 14 paź 2020, o 10:10

Naucza Cię wszystkiego czego bedziesz potrzebowal w kwestii latania ;) Jeśli danej figury nie bedziesz w stanie wykonać na symku to 99% nie zrobisz tego również w realu.
Znajdziesz tu na forum takich co psiocza na symki i uwazaja je za stratę czasu ale wierz mi, jest zupelnie odwrotnie.
Awatar użytkownika
kwiatek
Elita forum...
Posty: 678
Rejestracja: 16-12-2016
Lokalizacja: solec kujawski
Podziękował: 11 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: kwiatek » 14 paź 2020, o 10:30

Tak jak Carson pisze też byłem przeciwnikiem symulatorow ale się myliłem dzieki symulatorowi nauczylem się latać a nie tylko naprawiac heli po kretach :)
Gaui x7 T-Rex 470 l taranis x lite pro
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 14 paź 2020, o 14:28

To i ja dorzucę swoje trzy grosze.
Można nauczyć się latać helikopterem bez symulatora i są wśród nas tacy co pamiętają czasy w których symulatorów po prostu nie było.
... ale:
- Jedyne helikoptery które wtedy latały to klasa 30 (obecnie tak zwana klasa 550).
- czasy flybarów, podwozi treningowych - to się zaczynało trochę inaczej
- tak czy siak było trudniej. Dziś nas lata mało, a wtedy latało jeszcze mniej.

Osobiście gdyby nie symulator NIE LATAŁBYM helikopterem.
Raczej nie. Trudność początków prawdopodobnie zabiłaby mój zapał.

Teraz co prawda nie pamiętam już kiedy ostatnio latałem na symulatorze, co oczywiście też jest trochę błędem, bo praktycznie od kilku lat nie robię żadnych postępów, ale .. latam i sprawia mi to frajdę - a o to i tylko o to mi w tym chodzi.
Zatem reasumując zaprzyjaźnienie się z symulatorem zwłaszcza na początku nauki - polecam bardzo bardzo mocno.
A potem wybór modelu.. no i tutaj już mozliwości jest co najmniej kilka.
Najsensowniejsze to wydaje mi się, że nowy Protos Mini z XLPower (https://rc-heli.pl/protos-380 ), albo X360 - ALZRC (https://rcforever.pl/pol_m_Modele_Helik ... C-984.html )
macieniek
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 6
Rejestracja: 10-10-2020
Lokalizacja: EPRJ/EPRZ
Podziękowano: 1 raz

Postautor: macieniek » 14 paź 2020, o 18:50

Czyli generalnie symulator zanim wezmę się za latanie... Co polecacie? Kupowanie całego zestawu tzn. symulator i aparatura, czy kupować to osobno?
macieniek
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 6
Rejestracja: 10-10-2020
Lokalizacja: EPRJ/EPRZ
Podziękowano: 1 raz

Postautor: macieniek » 14 paź 2020, o 20:33

A jak polecacie z symulatorem? Kupić cały zestaw oprogramowanie + aparatura, czy samą aparaturę? Chciałbym to zrobić jak najmniejszym kosztem - budżet studencki :D
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 15 paź 2020, o 08:20

Możesz pobrać wersję demo HELI-X
https://www.heli-x.info/cms/download-2/
To całkiem fajny symulator i wersja demo na długo starczy. Do tego potrzebna jest aparatura, którą da się podłączyć do komputera (będzie widoczna jako joystick). Ja mam do tego FrySky, ale z tego co wiem to inne też się nadają. FlySky jest tańsza i z tego co czytałem bez problemu można ją podłączyć (sam nie próbowałem). Na pewno problem jest z aparaturą Spektrum, bo jej się nie da łatwo podłączyć.

Wiem, że symulatory są relatywnie drogie. Ale śmigłowiec jest jeszcze droższy. A koszty napraw, które unikniemy dzięki nauce na symulatorze z nawiązką zwrócą zakup symulatora :-)
Ja zaczełem latać w tym roku. Najpierw jakieś 50h na symulatorze i później pierwszy lot z modelem. Doświadczenie z symulatora było bardzo użyteczne. Nauczyło mnie poprawnych reakcji.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 15 paź 2020, o 08:28

Helix jest bardzo fajny. Do tego nie ogranicza tak bardzo czasowo w wersji testowej. Jedynym mankamentem jest to że nie zapiszesz swoich ustawień dla helika - ale wystarczy nie wyłączać kompa... ;)
Ja na nim latam od jakiegoś czasu i osobiście lubię najbardziej. Fajny jest też next, ale wersja próbna ogranicza do chyba 2-minutowego lotu więc troche upierdliwe.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 15 paź 2020, o 09:07

Jak budżet studencki to zdecydowanie FlySky i symek jakiś darmowy / testowy.
FlySky FSi6 - w polskich sklepach kupisz za mniej niż 300 złotych, u chińczyka ... Mmm... widzę, żę podrożały - chyba, lepiej brać w Polsce i mieć polską gwarancję.

Będziesz już trzecim pilotem który lata heliopterem na FlySky - w razie czego niejaki Carson podpowie jak wszystko ogarnąć.
Z symulatorem nie będzie najmniejszych problemów, bo FlySky wypluwa z siebie całkiem przepisowego PPMa.

Generalnie z aparaturami jest tak, że patrząc na półki cenowe, to jest FlySky w takiej właśnie cenie, potem długo długo długo nic i potem zaczynają się inne sensowne apratury, z których żadna nie kosztuje mniej jakiegoś 1000 albo 1200.
tak się jakoś dziwacznie warunki rynkowe ułożyły i to jest taki stan który już kilka lat trwa...
Awatar użytkownika
kwiatek
Elita forum...
Posty: 678
Rejestracja: 16-12-2016
Lokalizacja: solec kujawski
Podziękował: 11 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: kwiatek » 15 paź 2020, o 09:15

I tu nie mogę się zgodzić z aikusem jeśli chodzi o aparatury bo pominął aparatury frsky które są moim zdaniem bdb a cena mieści się w przedziale do 1000 zł
Gaui x7 T-Rex 470 l taranis x lite pro
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 15 paź 2020, o 09:17

Potrzebny Ci będzie "dongiel" żeby połączyć flyskya z kompem. Ja mam u siebie taki https://pl.banggood.com/22-in-1-RC-Flig ... rehouse=CZ
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 15 paź 2020, o 09:59

kwiatek pisze:I tu nie mogę się zgodzić z aikusem jeśli chodzi o aparatury bo pominął aparatury frsky które są moim zdaniem bdb a cena mieści się w przedziale do 1000 zł


Oczywiście, jest całkiem spory wybór w przedziale 300-1000, co kiedyś było nie do pomyślenia.

Chociażby taranis QX7, który co prawda wygląda i poskładany jest jak gunwo ale ma w środku pełnoprawny OpenTX więc możliwościami wyprzedza aparatury za 2000, 4000 i 6000. A sam kosztuje jakieś śmieszne pieniądze.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 15 paź 2020, o 10:40

kwiatek pisze:I tu nie mogę się zgodzić z aikusem jeśli chodzi o aparatury bo pominął aparatury frsky które są moim zdaniem bdb a cena mieści się w przedziale do 1000 zł


OK, może, może - jeśli chodzi o FrSky to zatrzymałem się na Horusie a to górna półka, zarówno cenowa jak i wagowa.
Podlinkuj konkrety.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 15 paź 2020, o 10:42

mwx pisze:Oczywiście, jest całkiem spory wybór w przedziale 300-1000, co kiedyś było nie do pomyślenia.

Chociażby taranis QX7, który co prawda wygląda i poskładany jest jak gunwo ale ma w środku pełnoprawny OpenTX więc możliwościami wyprzedza aparatury za 2000, 4000 i 6000. A sam kosztuje jakieś śmieszne pieniądze.



hmm

No OK... mniej niż 1000.
800.
Nie przeczę, że na pewno warta swojej ceny, ale to nadal sporo więcej niż 250.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 15 paź 2020, o 11:00

Nie, Q7X w wersji ze standardowymi gimbalami (nie na hallach) kosztuje niecałe 4 stówy.
A jak poszukasz wśród używek, których jest pełno to na pewno znajdziesz lepsze okazje.
Za nieco ponad 700 masz standardowego X9D+ w najnowszej wersji 2019 - tu też używek jest pełno.
Oczywiście zawsze można dopłacić VAT, to jest sprawa losowa.

https://www.banggood.com/pl/FrSky-ACCST ... 96246.html

Wróć do „Jak zacząć fascynującą przygodę”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości