Warsztat Carsona

Porady, kruczki i sztuczki, setupy, wskazówki... warto korzystać.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 15 paź 2020, o 10:50

Carson pisze:Podkladki proste wezme od x360 - wał głowny tez ma 6mm. A sprezysta nie wiem skad, na allegro nic takiego nie widze hmm Dzieki za rady odnosnie tych podkladek w silniku :)


Prawdę mówiąc to nie wiem nawet czy to aby na pewno jest taki najlepszy i konieczny pomysł żeby w ogóle tam dawać sprężysta podkładkę... Ja miałem, więc dałem, ale myślę, że jak nie dasz, a po prostu dostatecznie dokładnie się spuścisz nad skasowaniem luzu, to będzie tak samo dobrze, albo nawet lepiej.
TYLKO NIE PRZESZTYWNIJ! W sensie nie zrób luzu ujemnego, bo łożyska szlag trafi błyskawicznie.
Ja to zawsze robię tak, że dobieram ilość podkładek tak, żeby było prawie idealnie, składam silnik, zakładam segerka, po czym popuszczam robaczki w wirniku i imadłem dociskam wałek, z czuciem... dosłownie po mikrometrze, po włosku, aż luz będzie zerowy.
Podkładka sprężynowa pomaga tu o tyle, że wystarczy na nią patrzeć z boku i widać kiedy robi się płaska ;)
Jak jej nie ma, no to chyba trzeba bardziej na czuja i na kilka razy...
... ale ... tak sobie myślę, że skoro podkładka spręzynowa i tak nie spełnia swojej roli, bo nie pracuje tylko jest rozpłaszczona, to równie dobrze możesz wziąć zwykłą podkładkę, lekko ją zgiąć cążkami i też zobaczysz kiedy sie wyprostowała ;)


Carson pisze:Te zepsute silniki to masz jeszcze? Moze bym pocwiczyl na jakichs starociach


Nieeee... to było dawno, wywaliłem do elektrośmieci...
:|
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 15 paź 2020, o 10:58

Silnik się grzeje w czasie pracy a wałek wydłuża. Po to jest sprężynka.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 15 paź 2020, o 11:30

mwx pisze:Silnik się grzeje w czasie pracy a wałek wydłuża. Po to jest sprężynka.


hmm
Aczkolwiek .... aluminiowy korpus wydłuży się bardziej, niż wałek, zatem luz się zmniejszy...
Więc jeśli na zimno ustawimy na zero, to zrobi się ujemny.
Tak czy siak - fakt, że sprężynka wydaje się mieć senns w takim razie.
Ale JEDNA!
A nie tak jak scorpion to fabrycznie robi - dwie po dwóch stronach... No blać :wall: :wall:
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 15 paź 2020, o 11:58

No ok to poszukam jeszcze takich sprezynkowych podkladek. A do jakiej bezpiecznej temperatury (i czas) w piekarniku mogę wrzucić stator z podstawa do wyciagniecia/wlozenia lozysk. 100*C 10-15min?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 15 paź 2020, o 12:22

Mierzyłem w locie temperatury na zewnątrz korpusu i przy pałowaniu przekraczały 80°C. To by oznaczało że w środku na pewno było 100 i nic złego się nie działo.
Spróbuj najpierw z niższą temperaturą (70°C?) żeby czuć się bezpiecznie. Nie musi być tak długo, w 5 minut wszystko się nagrzeje na wskroś.
Przynajmniej tak to działa jak wymieniam łożyska w silnikach nitro.
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 15 paź 2020, o 14:11

Powiedz na głos, że potrzebujesz takie podkładki a wieczorem już będziesz miał reklamy od Googla :D
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 15 paź 2020, o 16:56

Majkikurwa.... :masakra:

EDIT: i to jest właśnie to o czym przy tej okazji mówiłem. Ja wiem, że Ty tak nie myślisz, pewnie Carson też nie, ale ktoś może.
Bo on weźme i rzeczywiście powie i za chwilę będzie miał podkładki sprężynowe w reklamach... No i co? I prosty wniosek: google podsłuchuje...
Taaa... jasne... Rzeczywiście. MUSI podsłuchiwać, zeby to wiedzieć.
Bo to, ze cały dzień w zalogowanym na swoje konto chromie pierdoli o sprężynowych podkładkach to przecież jest dla googla nie do garnięcia....
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 23 lis 2021, o 22:54

Dawno nic tu nie wrzucalem a ze ostatnio do mojej helikowej pasji dolączył kolejny czasopożeracz -> drukarka 3D to pochwale się pierwszym projektem i wydrukiem do helika :banana: Ciesze sie jak dziecko czy tam dorosły po zakupie pierwszego helika! :mrgreen: Od samego poczatku posiadania x360 widzialy mi sie fajniejsze plozy, troche w stylu lowrider + agresywny wyglad czyli helik pochylony do przodu no i moglem sobie w koncu takie sprawic. Dopiero zaczynam zabawe z drukiem 3d i fusionem 360 ale juz wkrecilem sie tak jak w heliki, wiec pomyslow w glowie na kolejne projekty pod dostatkiem :D Nastepne bedzie przerobienie x360 na belke 20mm bez podpor i fajniejsze plozy do mojego wystretchowanego logo 480

Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek Obrazek

wiecej fot -> https://flic.kr/s/aHsmX9QxXS
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 24 lis 2021, o 08:35

Tylko nie zaglądaj tutaj - https://www.eclipson-airplanes.com/ (a to nie jedyne źródło). Chociaż... latasz tylko heli, więc może infekcja nie nastąpi. W moim przypadku posiadanie drukarki 3D byłoby chyba ciut niebezpieczne... a że samoloty hangarują się znacznie trudniej, niż śmigłowce, to i spokoju w domu przez to bym nie miał ;).

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 24 lis 2021, o 21:08

Jaką drukareczkę nabyłeś jeśli to nie tajemnica? ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 24 lis 2021, o 21:52

ender 3 v2
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 24 lis 2021, o 23:41

Wygląda ciekawie. Zastanawia mnie tylko po co ten naciąg paska. Ja w 5 pro nie mam naciągów.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 25 lis 2021, o 09:25

Moze tak jak z helikami, sa rozwiazania bez napinaczy i z napinaczami :)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 25 lis 2021, o 13:49

Piotr_T pisze:Tylko nie zaglądaj tutaj - https://www.eclipson-airplanes.com/ (a to nie jedyne źródło). Chociaż... latasz tylko heli, więc może infekcja nie nastąpi. W moim przypadku posiadanie drukarki 3D byłoby chyba ciut niebezpieczne... a że samoloty hangarują się znacznie trudniej, niż śmigłowce, to i spokoju w domu przez to bym nie miał ;).



ZAJEBISTE!!! Znaczy... wieedizałem, że to istnieje, ale ...
...
No nic... Kiedyś sobie kupię tą drukarkę 3D. Na bank.
I w sumie to już wiem jaką sobie kupię tylko ...
... tylko jeszcze ciągle blać nie mam pieniędzy... :wall: :wall: :wall:

Ale w styczniu będę miał.
Teraz w grudniu pakiety mi Mikołaj przyniesie (m.in. 4s do Rangera)... No a drukarkę to muszę sobie już sam kupić, to za drogo dla Mikołaja...
No nie ważne nie ważne, tak tylko wtrącam swoje trzy grosze.
Muszę w końcu założyć wątek "Warsztat Aikusa" - tam się dużo ciekawych rzeczy dzieje ^^ :D
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 25 lis 2021, o 15:53

Carson pisze:Moze tak jak z helikami, sa rozwiazania bez napinaczy i z napinaczami :)
Nie odbierz tego, że się przypierdzielam czy coś ... po prostu mnie to zainteresowało, szczególnie, że w Twoim modelu jest to udoskonalone. Może jest tak jak mówisz ... a może w modelcha gdzie w osi Z jeździ głowica a nie stół jest to potrzebne? No ciekawe ... może kiedyś będzie okazja poczytać ... a tymczasem gratuluję zakupu no i życzę dobrej zbawy i ciekawych projektów do druku :)


@Aikus ... trzeba było zamiast tego samolotu kupić drukarkę i samolot sobie wydrukować
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 25 lis 2021, o 16:55

takiego dużego bym nie wydrukował... to tak nie zadziała...
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 29 lis 2021, o 10:35

Piotr_T pisze:Tylko nie zaglądaj tutaj - https://www.eclipson-airplanes.com/ (a to nie jedyne źródło). Chociaż... latasz tylko heli, więc może infekcja nie nastąpi. W moim przypadku posiadanie drukarki 3D byłoby chyba ciut niebezpieczne... a że samoloty hangarują się znacznie trudniej, niż śmigłowce, to i spokoju w domu przez to bym nie miał ;).

Pozdrawiam,
Piotr.


Infekcja nastąpiła i to Twoja wina! :D Co prawda nie dotyczy samolotów ale juz planuje pierwsza drukowana makiete heli. Mam zapasowego kita x360, wiec na poczatek (kwestia rozmiaru) nada sie idealnie. Plan jest taki zeby kupic gotowy model, wyskalowac go pod x360 i ulepszyc, dodac detale. Ewentualnie sam stworze model bo upatrzylem sobie malo popularny wsrod makietowcow RAH 66. A ze z 10 lat temu mialem kilkumiesieczna przygodę z modelowaniem obiektow w 3ds maxie i chyba cos tam w glowie zostalo to powinno pojsc sprawnie :)
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 29 lis 2021, o 13:59

Eeee... sorry... ale tak miało być :mrgreen:
Dasz linka? Zobaczę czy to to samo, co sam już znalazłem (kilka ubranek opracowanych pod Trexa 450).
Ale najlepsze (dla mnie :-) ) co wypatrzyłem ostatnio to ubranka dla OMP-a M2. Nakład materiału niewielki, wydruk w LW-PLA i może być całkiem fajna "półmakietka", całkiem dobrze latająca (bo ten maluch ma tak duży zapas mocy, że tej skorupki prawie że nie poczuje).
Przykładowo... mój ulubiony Bell 206 - https://www.prusaprinters.org/prints/46068-bell-206b3 i mamy nawet całkiem niezłą zgodność z oryginałem, tylko trzeba dać silnik ze śmigłem na drugą stronę ogona względem oryginalnego setupu M2 i ewentualnie zmienić łopaty główne na bardziej "makietowe". A to już mnie korci i to bardzo.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 3 gru 2021, o 19:30

Nastepne na warsztat trafily brzydkie mocowania płóz w logo 480. Z efektu koncowego jestem zadowolony ale troche brakuje mi dynamiki w tych ksztaltach. Do x360 wyszly mi lepiej w tej kwestii. Pewnie kiedys poprawie model ale poki co bez porownania do fabrycznych rozklapiochow :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 3 gru 2021, o 22:12

Jak z wagą takich druków w porównaniu do oryginału?

Wróć do „Warsztat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron