Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu żyroskopu

Porady, kruczki i sztuczki, setupy, wskazówki... warto korzystać.
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 22 lip 2020, o 09:18

aikus pisze:Jak do tego dojdą warunki bezwietrzne, to rzeczywiście może tak być...


I to mi się podoba w K-Bar niestety w BeastX chyba tego nie ma :masakra:
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
Kamil_K
Stały bywalec...
Posty: 214
Rejestracja: 22-05-2020
Lokalizacja: Kostrzyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: Kamil_K » 22 lip 2020, o 10:52

No zawislem ale jest masakra. Delikatne wychyły drążka i już reakcja. 450 z fb czyli moj szrot jest jakos inny dla mnie latwiejszy. Pewnie kwestia przyzwyczajenia. Troche pcha mi go do przodu a raczej tarcza jest prosto moze reakcja na wiatr. Dla mnie narazie to wyzsza szkoła zrywania czereśni. Zostaje mi jechać na jakieś spotkanie z doswiadczonymi obatywaczami.
Trzeba poprostu sie przyzwyczaić.
Taranis plus se 2019, Trex 450 Pro 3G , Trex 450xl spectrum dx6i dsm2 , wltoys v930
Awatar użytkownika
Kamil_K
Stały bywalec...
Posty: 214
Rejestracja: 22-05-2020
Lokalizacja: Kostrzyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: Kamil_K » 22 lip 2020, o 10:55

oki188 pisze:Autortim zrób jak podał Piotr. Staraj się jak najdłużej utrzymać helika w zawisie bez ingerencji w aparaturę. w ten sposób wylataj (wywiś :lol: ) najlepiej minutę lub dwie i wyląduj. Koniecznie zrób restart systemu już bez podniesionego drążka gazu (normalne codzienne latanie). Pasek stanu najlepiej jak jest cały zielony
trim.jpg
Nie pokazuje to jakości ale czas jaki wisiałeś.
U mnie po Autotrimie model stoi jak wmurowany a ja odkładam delikatnie apke i faja odpalamObrazek


Teraz doczytalem . Bo dzis zrobilem reset tego autotrimu wiec musze poprostu cwiczyc:)
Taranis plus se 2019, Trex 450 Pro 3G , Trex 450xl spectrum dx6i dsm2 , wltoys v930
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 22 lip 2020, o 11:05

Kamil_K pisze:No zawislem ale jest masakra. Delikatne wychyły drążka i już reakcja. 450 z fb czyli moj szrot jest jakos inny dla mnie latwiejszy. Pewnie kwestia przyzwyczajenia. Troche pcha mi go do przodu a raczej tarcza jest prosto moze reakcja na wiatr. Dla mnie narazie to wyzsza szkoła zrywania czereśni. Zostaje mi jechać na jakieś spotkanie z doswiadczonymi obatywaczami.
Trzeba poprostu sie przyzwyczaić.


To uspokoj model ustawieniami w FBL - po to wlasnie sa! :D Skoro nie latasz jak Tareq to nie potrzebujesz takich agresywnych i szybkich wychyłów. Do tego ustaw expo cykliki w nadajniku i bedziesz mial spokojny model. Jak bedziesz chcial to nawet ustawisz model do makietowego latania - a do nauki orientacji to wg mnie bardzo dobry pomysl.
Awatar użytkownika
Kamil_K
Stały bywalec...
Posty: 214
Rejestracja: 22-05-2020
Lokalizacja: Kostrzyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: Kamil_K » 22 lip 2020, o 12:28

W expo kombinowalem ale tak srednio to idzie mi. Zmniejsze agility moze bedzie lepiej
Taranis plus se 2019, Trex 450 Pro 3G , Trex 450xl spectrum dx6i dsm2 , wltoys v930
Awatar użytkownika
Kamil_K
Stały bywalec...
Posty: 214
Rejestracja: 22-05-2020
Lokalizacja: Kostrzyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: Kamil_K » 22 lip 2020, o 14:56

No i pierwsze koty za płoty. Ustawilem agility na 60 steruje sie jak z fb. Ale stabilniej. Dzis jest lekki wiatr ale ogolnie spoko. Apropo auto trim kiedy ten pasek na zielono sie bedzie robił? Dziś powisialem troche. Ale nic sie nie ruszył.
Ps widac jak by system sie uczył pilota a nie pilot systemu:)
Taranis plus se 2019, Trex 450 Pro 3G , Trex 450xl spectrum dx6i dsm2 , wltoys v930
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 22 lip 2020, o 15:27

System uczy się helikoptera, a nie pilota ;)
taka niby magia, ale generalnie to nie jest nie wiadomo jak sophisticated technologia - po prostu kolejny system sprzężenia zwrotnego zapamiętujący pewnie wartości wejściowe na stałe i potem już ich nie zmieniający.

Natomiast ważne jest to co mówi Carson: trzeba sobie ustawić model tak, żeby Ci się dobrze latało.
Ty się przyzwyczaisz do modelu - tak owszem, ale to i tak się musi stać i stanie się po jakichś 20 lotach na tych samych ustawieniach, ale najpierw te ustawienia muszą Ci przynajmniej wstępnie przypasować.

W brainie jest fajnie, bo masz cztery presety:
- Beginner
- sport
- 3D
- Extreme/hard/insane/stupid/madafaka

... czy jakoś tak, do tego trzy tryby lotu.
no i np. ja mam ustawione w pierwszym trybie beginner, w drugim sport, w trzecim 3D.
Tych dwóch pierwszych używam najczęściej, trzeciego czasami jak mam naprawdę dobry dzień i chcę ponakurwiać.
A Regulski Duszek czasami mi odpala czwarty preset niezależnie od tego który tryb lotu mam ustawiony.
:D

Generalnie Beginner to na 100% bezpieczny start.
Poza tym w każdym tym presecie jest określona szybkość obrotów helika w każdej osi (w stopniach na sekundę).
Nie widziałem tego w żadnym innym FBLu...

No i oczywiście każdy z tych presetów móżna sobie dowolnie fine-tuningować pod siebie...
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 22 lip 2020, o 16:02

W V-Barze (K-Barze) gdy gain ogona ustawi się w FBL-u, a nie w apce, też można pobawić się w przełączanie trybów lotu, przy czym do "zabawy" mamy suwaki Style (np. sztywny "robot", lub mięciutki "flybar"), Agility ("Tareq" / "początkujący lamus") i Yaw rate ("szybki" / "wolny" ogon), tak jak już wspomniałem. To ustawianie gaina w FBL może być trochę uciążliwe, ale można zadać gaina na różnych wartościach w zależności od wybranego trybu lotu i tylko pamiętać, aby do odpowiedniego trybu włączyć odpowiedniego idla w apce. W Brainie rzeczywiście jest to sporo łatwiejsze, ale nie to, że w K-Barze się nie da. Napisałeś Kamil, że jest jak z FB, tylko stabilniej. To podnieś sobie nieco suwak Style w stronę Precission, zobaczysz, czy taki charakter modelu Ci się spodoba.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Kamil_K
Stały bywalec...
Posty: 214
Rejestracja: 22-05-2020
Lokalizacja: Kostrzyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: Kamil_K » 22 lip 2020, o 16:25

Ok dzieki za sugestie . Piotr ,agility mam na 60 style 80 podniose wiecej style i sprawdze. Throtle hold juz testowalem tez ok. 6 min ciągłego zawisu w górze bylo. Najbardziej mam strach przed wiatrem.
Pytanie gain ogona apka czy kbar. Jak ustawie w kbar to jak wyłączyć to w apce?
Taranis plus se 2019, Trex 450 Pro 3G , Trex 450xl spectrum dx6i dsm2 , wltoys v930
Awatar użytkownika
Kamil_K
Stały bywalec...
Posty: 214
Rejestracja: 22-05-2020
Lokalizacja: Kostrzyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: Kamil_K » 23 lip 2020, o 09:46

https://www.youtube.com/watch?v=9rrsjSg ... ture=share

Drugi zawis. Podnioslem style na 90 i agil na 60 lata sie jak makietowcem. Wolne reakcje ogona . Ale dobre do cwiczen.
Taranis plus se 2019, Trex 450 Pro 3G , Trex 450xl spectrum dx6i dsm2 , wltoys v930
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 23 lip 2020, o 10:01

no i elegancko! o to chodzilo :)
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 23 lip 2020, o 11:23

No i git :thumb:
Jeśli chcesz "przyspieszyć" reakcje ogona, to podnieś nieco w górę suwak "Yaw rate", ale tak jak pisałeś - do nauki lepiej działać "na spokojnie". Jeszcze zdążysz... :-)
Co do ustawiania gaina ogona - generalnie ustawianie tego parametru w nadajniku ma sporo zalet i większość pilotów tak konfiguruje swoje nadajniki. Raz, że na etapie regulacji modelu nie potrzeba komputera do ustawień gaina na polu. Dwa - gdy zaczniesz używać kilku trybów "idle up" o różnej prędkości obrotowej wirnika (średnio taka różnica między idlami to 400 - 500 rpm, a taka zmiana obrotów przeważnie wymusza zmianę gaina na ogonie), to znowu - łatwiej będzie wyregulować i przełączać gainy w apce razem ze zmianą idli. Ale... zdarza się też tak, że gdy np. brakuje kanałów w radiu, lub (tak jak u Ciebie) włączenie jakiejś funkcjonalności (tu - przełączania trybów lotu) wymaga użycia kanału CH5 (a zwyczajowo po tym kanale idzie gain ogona), to gain ogona (najwygodniej - wcześniej określony co do wartości z użyciem apki) ustawia się wprost w FBL-u i można wtedy odzyskać CH5 do innych celów. Temat zmiany gaina ze zmianą obrotów w ildle można wtedy załatwić tak, że w trybie lotu 1 (np. do lotów a'la makieta) konfigurujesz gain dla idle 1 lub normala, a w trybie lotu 2 (np. do lotów 3D) gain dla idle 2. Utrudnia to nieco obsługę, bo trzeba pamiętać o dwóch pstryczkach (zmiana idle i zmiana trybu lotu, tak przynajmniej by to było w przypadku mojego nadajnika), ale lepsza taka opcja przełączania styli, niż żadna (taka ułomność K-Bara).
Co do ustawiania gaina w nadajniku - nie znam Spektruma, ale... w ustawieniach modelu na pewno masz sekcję która nazywa się "Gyro" lub coś w ten deseń. Tam określa się, czy sterowanie gainem ogona z apki jest włączone i jaka jest jego wartość (ale uwaga - jest to wartość według "nomenklatury" nadajnika, a nie tego, co w ustawieniach ogona wyświetla FBL). Tu pewnie więcej podpowiedzą Ci koledzy "spektrumowcy".

Mam nadzieję, że nie zamotałem... :-)

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Kamil_K
Stały bywalec...
Posty: 214
Rejestracja: 22-05-2020
Lokalizacja: Kostrzyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: Kamil_K » 23 lip 2020, o 11:57

20200723_125359.jpg


Mam tak . Latam na 0 . 1 nie uzywam narazie ale juz przełączalem to dryf jest wiec jak bede opcje idle sprawdzał kiedyś to ustawie to jakos. Ogolnie to uczysz sie wiecej gdy spotykasz się z ludzmi. Wiec wszystko przede mna.
Ale dzięki Piotr coś tam skapowałem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Taranis plus se 2019, Trex 450 Pro 3G , Trex 450xl spectrum dx6i dsm2 , wltoys v930
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 23 lip 2020, o 14:58

Tak, to te ustawienia.
Dla Normala masz gain 61,5 %, dla Stunta (czyli Idle Up) - 50 % (bo pewnie w krzywych gazu masz dla Stunta zdefiniowane wyższe obroty, lub kiedyś takie były). Z ciekawości zobacz sobie jakim wartościom Tail gain w FBL-u odpowiadają te ustawienia (pewnie będzie co innego niż w nadajniku). Gdzieś jeszcze pewnie jest opcja wyłączenia podawania gaina ogona przez apkę (może robi się to ustawiając 0 % - nie wiem, ale tak jak pisałem - nie znam nadajników Spektrum). A, i przełączenie Normal / Stunt nie powinno generować żadnych tendencji modelu do uciekania w którąkolwiek stronę, poza ewentualnym wznoszeniem wynikającym z ewentualnych wyższych obrotów i większej siły nośnej - zazwyczaj ten "pstryczek" przełącza jedynie krzywą gazu (obroty), krzywą skoku ogólnego (zakres kątów) i gain ogona, ale... może w Spektrum ma też wpływ np. na ustawienia tzw. subtrymów, a jeśli tak, to może nie są one w obu trybach identyczne (pomijam to, że przy FBL subtrymy ZAWSZE powinny być ustawione na zero, niezależnie od pozostałych ustawień).

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 23 lip 2020, o 15:28

Oczywiście chodziło zapewne o zwykłe trymy, nie subtrymy.
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 23 lip 2020, o 15:39

To w Spektrum nie ma subtrymów? A trymery, rzecz jasna, też powinny być ustawione na zero.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 23 lip 2020, o 15:59

Są, ale czemu wg Ciebie powinny być zawsze na zero?
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
Kamil_K
Stały bywalec...
Posty: 214
Rejestracja: 22-05-2020
Lokalizacja: Kostrzyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: Kamil_K » 23 lip 2020, o 16:01

Trymery sa na zero wszystko jest tak ustawione by trymery byly na zero. Stunt jeszcze nie uzywalem. Wartosc 50 byla standartowa. Ale na zmiane gaina reaguje bo jak zwiekszam na zerze powyzej 60 to dryfuje ogon. Narazie sie tym nie bawilem ale w koncu idla odpale . Jak odpale idla to pewnie przypisze wartość 50 dlatego lepiej ja sobie zwiększe.
Taranis plus se 2019, Trex 450 Pro 3G , Trex 450xl spectrum dx6i dsm2 , wltoys v930
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 24 lip 2020, o 08:25

Piotr_T pisze: (pomijam to, że przy FBL subtrymy ZAWSZE powinny być ustawione na zero, niezależnie od pozostałych ustawień).



mikegsx400 pisze:Oczywiście chodziło zapewne o zwykłe trymy, nie subtrymy.


Piotr_T pisze:To w Spektrum nie ma subtrymów? A trymery, rzecz jasna, też powinny być ustawione na zero.


mikegsx400 pisze:Są, ale czemu wg Ciebie powinny być zawsze na zero?


Jak ja uwielbiam takie dialogi...
Jak głuchy z niemową.


Wyjaśniać jak powinno być i czym się różnią subtrymy od trymerów, czy dojdziecie do porozumienia?
członek męski.
Wyjaśnię.
(nie wytłumaczę - nie należy używać słowa "tłumaczę" bo to sugeruje, że interlokutor jest tłumokiem).

Po pierwsze primo odsyłam tu:
viewtopic.php?p=188713#p188713

gdzie już dopisałem brakujące pojęcie "Subtrym".

Po secundo, jak wynika z definicji, subtrymów używamy na etapie setupu, tak, aby w monitorze kanałów w FBLu mieć zero na neutrum (nie koniecznie będzie się to pokrywało z zerem w aparaturze, z różnych powodów).

Po Tertio, raz ustawione subtrymy powinny wystarczyć na całe życie świętej trójcy Apka-Odbiornik-FBL, no chyba, że mamy rozklekotaną apkę, w której ciągle rozkalibrowują się gimbale i tak dalej.

Po Quatro, Trymerów w w FBLu nie powinno sie używać, co nie znaczy, że nie można tego robić. Jednak trzeba być świadomym, że konieczność ich użycia na 99% świadczy o tym, że coś jest nie tak i należy to coś zlokalizować i jak najszybciej poprawić.
Generalnie trymery w FBLu powinny być wyłączone.
Istnieją też FBLe, które za neutrum przyjmuja wartość kanału jaka do nich trafia zaraz po uruchomieniu - o tym też należy pamiętać (zdaje się, że ZYX2 tak miał).
Awatar użytkownika
Kamil_K
Stały bywalec...
Posty: 214
Rejestracja: 22-05-2020
Lokalizacja: Kostrzyn
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: Kamil_K » 24 lip 2020, o 09:05

Generalnie lata sie ok a raczej wisi. Wczoraj na symku polatalem i trzeba jakos wcielac to w zycie:)
Taranis plus se 2019, Trex 450 Pro 3G , Trex 450xl spectrum dx6i dsm2 , wltoys v930

Wróć do „Warsztat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości