Serwa TowerPro i odbiornik Orange

Bo każdy ma samolot, ale nie każdy się przyznaje...
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 18 lip 2020, o 19:11

Dzisiaj jeszcze kilka testów i obserwacji:
- napięcie BEC jakie wychodzi z regulatora w tym kombacie to równe 5.0V - nie zmienia się jak serwa są wpięte.
- napięcie na pinach w odbiorniku jest takie samo (5.0V) ale to chyba logiczne, bo to i tak jest tam chyba złączone ze sobą?
- podpiąłem w wolne złącze kondensator 4700uF (bez rezultatu, serwa nadal milczą)
- myśląc, że napięcie z BEC może być kluczem - zmierzyłem napięcie na BECu w reglu X5 - tam jest ok. 6V. Podłączyłem więc cały układ przez ten właśnie BEC na próbę - ale nic to nie dało
Czekam jeszcze na ten odbiornik AR610. Jeśli na tym odbiorniku zadziała to będzie wskazywało na coś z Orange (coś z sygnałem, ale to możliwe, żeby coś modyfikowało PWM?). A jeśli nadal nie będzie działać, to znaczy, że coś jest tutaj niekompatybline na linii TowerPro - Spektrum (albo TowerPro - DSMX), tylko co?


oki188 pisze:
zborecque pisze:Tu się do końca nie zgodzę, ale właśnie na potrzeby tego kombata kupiłem na PFMRC odbiornik spektrum AR610. I... chyba nawet od Ciebie właśnie :) :D


Pierwsze odbiorniki ORANGE miałem jak na rynku panowało jeszcze DSM-2 i nie było wtedy DSM-X pracowały wówczas OK bez problemów (chodź niektórym modele spadały mi na szczęście nie, a pracowałem wtedy na DX6i DSM2). Kiedy na rynku pojawiło się DSM-X pojawiły się odbiorniki ORANGE DSM-X Compatible które na słynnym Hobby-kingu nabyłem 4 sztuki. Z wszystkimi były jaja od samego początku dwa wcale nie pracowały w nowszym systemie a 2 zrywały linka nawet w bardzo bliskich odległościach. Na PFMRC jest nawet wątek w którym modyfikuje je tak by wzmocnić sygnał jaki odbierają lecz dalej były cyrki. Dlatego te odbiorniki dyskwalifikuje od razu. Jeśli link jest zrywany jak latasz sam to co będzie jak zaczniesz latać w tłumie gdzie pasmo jest zasiane innymi sygnałami, można zrobić krzywdę sobie lub komuś innemu nawet takim piankowym kombatem.
Powiedziałem dość tanim zamiennikom i w każdym modelu staram się używać odbiorników ORYGINALNYCH które niestety do tanich nie należą, zresztą renomowanych firm jak Graupner, Futaba też nie są tanie. Ponieważ można dostać (tańsze kiedyś dziś ju z są sporo droższe) zamienniki np AR6210, AR8000 w DSM-X na Aliexpress, postanowiłem zakupić kilka na próbę właśnie do takich kombatów i innych wynalazków (najwyżej je wywalę tak sobie powiedziałem). Porównałem ich wykonanie elektroniczne do posiadanych oryginałów odpowiednich modeli i przyznam że byłem w szoku jak odbiorniki były niemal identyczne, na identycznych podzespołach (wartości elementów, procesory). Te odbiorniki spisują się do dziś bez problemów nigdy nie straciłem na nich linka a nawet 1,5km odlatywałem na FPV. Ostatnio dostałem odbiornik REDCON CM703 na testy gdyż kolega skarży się że tracą zasięg oraz trzepią sterami (ma ich kilka i każdy robi to samo). Po sprawdzeniu elektroniki okazuje się że Chińczycy ZJEBALI sprawę z antenami bo jak łączysz 2 ze sobą to nie robisz tego równolegle tylko wykorzystuje się do tego odpowiednie splitery (rozgałęziacze, sprzęgacze) - zapewniają one właściwe dopasowanie anten do urządzenia, skutki niedopasowania to między innymi cyrk z zasięgiem. Testy i modyfikacje odbiornika TRWAJĄ. Jeśli ktoś chce latać na tych ORANGE, REDCON czy innych to jego wola ale oby nie doszło kiedyś do jakiegoś wypadku z powodu tego BADZIEWIA. jeśli któryś z chińskich zamienników które używam nawali chodź raz wszystkie trafią na czarną listę i będę bazował tylko na oryginałach, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Tak AR610 kupiłeś ode mnie i fajnie że do modelu pójdzie porządny odbiornik :)


Uuu faktycznie jakbym mial tyle przygód różnych to też bym się zraził. U mnie tak czy owak wybór jest też zwykle prosty: do helików, i "droższych" modeli raczej wyłącznie pakuję oryginalne Spektrumy. Na Orange/Redcon pozwalam sobie tylko w przypadku tańszych/mniejszych latadeł (drony/kombaty), ale nie tyle ze względu bezpieczeństwa ludzi co po prostu ryzyka utraty modelu i strat materialnych w nim. Ja jak latam to dość rzadko w towarzystwie, a w tłumie w zasadzie nigdy. Przygody z linkiem RC w moim przypadku zdarzały się rzadko i to raczej drobne incydenty, z prawie zawsze zdiagnozowaną przyczyną. I nie było tu za bardzo różnicy czy to jest genuine Spektrum czy jakiś Orange.
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 18 lip 2020, o 19:18

dawo pisze:Oki niestety też mam kilka odbiorników redcon - jeśli skopane jest to polaczenie anten to czy nie wystarczy odpiąć jedna z nich (pytanie laika). Niestety moje odbiorniki też nie grzeszą zasięgiem!


Zacznijmy od początku. Pacjent na stole operacyjnym Redcon CM703
redcon.jpg


Pomiar długości promiennika w obu antenach 29.90mm gdzie długość promiennika ¼λ dla 2,4GHz (~31mm) biorąc pod uwagę współczynnik skrócenia w związku z długością anten przyjmijmy że obie są prawidłowo zestrojone na 2.4GHz.
Na zdjęciu widzimy:
1. układ odbiorczy CYRF6936 znany mi z kopi odbiorników spektrum AR6210.
2. Układ wzmacniacza sygnału (LNA) MAX2644
3. Kondensator pierwszej anteny 2.4Ghz A1 na płytce jego wartość to 400pF (0.4nF)
4. Kondensator drugiej anteny 2.4GHz A2 na płytce jego wartość to 400pF (0.4nF)
r1.jpg


Producent w CHAMSKI sposób połączył po prostu dwie anteny ze sobą nie stosując w tym celu żadnych filtrów.
Dużo lepiej zrobiła firma FSFLY w odbiorniku F801 prawidłowo podłączyli tylko 1 antenę. Jak widzicie zastosowali identyczną technologie.
Ten sam procesor i ten sam przedwzmacniacz sygnału.
FSFLY F801.jpg


Dlatego testowo jeden kondensator (z anteny A2) został zdjęty i zalutowany do masy aby się nie zgubił i na tej konfiguracji odbyłem dziś 2 testowe loty w ESA
r2.jpg


W czasie lotu nie stwierdziłem nieprawidłowości w działaniu odbiornika zasięg był cały czas bez niespodzianek a wyleciałem nawet 200m w górę.
Wiem że dwa loty to za mało by powiedzieć więcej dlatego na wolnej chwili będę latał z tym obornikiem częściej by upewnić się że wszystko pracuje jak należy.

Co do odbiorników ORANGE oni zastosowali inną konstrukcję (przykład na R615X - GÓWNO DSM-X).
Układ odbiorczy CYRF6910 oraz między antenami nie wzmacniacz a przełącznik antenowy AS179-92 i to właśnie zgubiło ten odbiornik bo sobie sam przełączał anteny i zanim złapał inka to już dawno można było rozbić model.
orange.jpg


A tu proszę bardzo ładne porównanie oryginału do kopi (układy te same) jedyne rozmieszczenie elementów jest inne ale mi to nie przeszkadza.
Zgadnijcie który jest oryginalny lewy czy prawy.
2 odb.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 18 lip 2020, o 19:34

Obstawiam, że oryginał jest po lewej. Ale nie po samej płytce a po obudowie.
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 18 lip 2020, o 19:46

zborecque pisze:Obstawiam, że oryginał jest po lewej. Ale nie po samej płytce a po obudowie.

Gratuluję wyboru podróbki :approve:

Zostawię info dla innych. Jak odróżnić oryginał od podróbki 4 złote punkty.
1. Połączenia lutowane anten są dodatkowo zabezpieczane klejem w starszych odbiornikach kolor żółty w nowszych przeźroczysty. Żadna kopia nie ma kleju na płytkach.
2. W oryginale stosowane elementy (dławiki) mają kolor zielony / niebieski (kolor producenta). W żadnej kopi nie stwierdziłem części tego producenta.
3. Gniazdka posiadają charakterystyczne wycięcia. Żadna kopia nie ma obudowy wtyczki z tymi wycięciami.
4. Śrubki oryginalnych odbiorników są na imbus 1.3mm podczas gdy wszystkie kopie mają zwykłe krzyżaki.
Bez_tytułu_1.jpg


A tu normalnie mistrzostwo
Chińszczyzna za 530zł
https://www.olx.pl/oferta/spektrum-ar90 ... ce2b7d23de
Podczas gdy na aliexpress stoi po 130zł
https://pl.aliexpress.com/item/4001104212384.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 18 lip 2020, o 21:17 przez oki188, łącznie zmieniany 3 razy.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 18 lip 2020, o 21:06

Te serva latają w moim akrobacie i nie mam z nimi najmniejszego problemy, ale odbiornik mam spektrum oryginał.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 18 lip 2020, o 21:42

El Grey pisze:Te serva latają w moim akrobacie i nie mam z nimi najmniejszego problemy, ale odbiornik mam spektrum oryginał.
Zatem jest nadzieja

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 18 lip 2020, o 21:58

A to nie jest przypadkiem tak że te TowerPro oczekują PWMa na poziomie 4.8-5V a odbiornik wypluwa 3.3V?

Może jakiś rezystorek pull-up by pomógł, co myślisz oki?

Bez oscyloskopu to wszystko są zgadywanki.
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 18 lip 2020, o 22:02

mwx pisze:A to nie jest przypadkiem tak że te TowerPro oczekują PWMa na poziomie 4.8-5V a odbiornik wypluwa 3.3V?
Może jakiś rezystorek pull-up by pomógł, co myślisz oki?
Bez oscyloskopu to wszystko są zgadywanki.


Zarówno oryginały jak i kopie wypluwają 3.3v (większość odbiorników tak robi gdyż główne procki pracują właśnie na tym napięciu) więc to chyba nie o to chodzi.
Tak jak piszesz bez oscyloskopu tylko zgadywać możemy.
Chyba że trafił na kolejną dziwną kopie tych serw. Odkąd je używam spotkałem się z 4-rema wersjami elektroniki w nich. Najbardziej podoba mi się ta gdzie silnik i potencjometr są na stałe przylutowane do płytki zamiast tych cienkich kabelków które od drgań mogą odpaść.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 20 lip 2020, o 15:39

Dzisiaj odebrałem oryginalny odbiornik Spektrum AR610, wszystko się ładnie binduje, ale serwa nadal nie działają. Te TowerPro chyba jakieś trefne :( Pewnie będę je wystawiał na sprzedaż, bo nic z nimi nie zrobię raczej, więc muszę kupić nowe jakieś.
No masakra.
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 20 lip 2020, o 16:12

zborecque pisze:Dzisiaj odebrałem oryginalny odbiornik Spektrum AR610, wszystko się ładnie binduje, ale serwa nadal nie działają. Te TowerPro chyba jakieś trefne :( Pewnie będę je wystawiał na sprzedaż, bo nic z nimi nie zrobię raczej, więc muszę kupić nowe jakieś.
No masakra.

Masakra to mało powiedziane kopiowanie serw Tower Pro sięgnęło dna. Gdzie je kupowałeś może da się zareklamować.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 20 lip 2020, o 17:11

U jakiegoś nołnejma z allegro. Chciałem reklamować, ale w sumie już 3 z nich zdążyłem lekko odrapać, jedno juz jest wklejone (tak bardzo byłem pewny, że nie będzie z nimi problemów), dwa mają przerobione przewody na dłuższe. Więc stwierdziłem, że tego jednego (bo kupiłem 4) już nie będę odsyłał, bo to chyba nie warte tych 19 zł. Postaram się znaleźć chwilkę czasu to wrzucę jakieś fotki z bliska + może elektroniki jak coś.

Próbowałem dzisiaj jeszcze regla Dualsky ze skrzydełka - XC-45-Lite (ma na BEC 5.2V zamiast 5.0 - myślałem, że może tu różnica coś zrobi) - ale serwa nadal milczą :(
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 20 lip 2020, o 18:10

Wrzucam najlepsze fotki tego cudeńka jakie umiałem zrobić smartfonem :)
Nawet udało się całość wyjąć, i złożyć z powrotem, i nadal działa :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
przmor
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 80
Rejestracja: 17-05-2020
Podziękowano: 13 razy

Postautor: przmor » 20 lip 2020, o 18:25

No ale w drugim poście tego wątku pisałeś, że serwa jednak działają.
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 20 lip 2020, o 18:29

Tak, ale w tamtym przypadku wpiąłem się do żyroskopu Tarota. Sygnał leciał z odbiornika Spektrum najpierw do żyrka, żyrko sobie robiło analizę, ale potem sterowało już serwem własnym sygnałem.
Dlatego najbardziej tu do mnie przemawia jakieś niezgranie z sygnałem PWM, Tarot wypluwa sygnał tak, że TowerPro to łyka, a Spektrum/Orange już nie (??)
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 20 lip 2020, o 18:36

O właśnie z tą elektroniką kupiłem serwa SG90 na modelarnia.pl chodziły z każdym odbiornikiem poszły do Lidlota ale wam nie pokaże że działają bo go sprzedałem :(
Ale co można zauważyć że już dają plastikowe zębatki na silniku zamiast mosiężnych, do czego to doszło :masakra:

Dla dociekliwych datascheet kontrolera KC9702
http://www.kcsemitech.com/upLoad/down/m ... 098318.pdf
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 27 lip 2020, o 16:38

Nosz kuźwa, gehenny ciąg dalszy. Dzisiaj odebrałem serwa, które kupiłem w MMHobby (takie cudeńka: http://mmhobby.pl/serwo-mg90d-robot-360-p-7013.html) - i nawet działają ze spektrum, ale nie dojrzałem, ze są 360. Kręcą się w kółko cały czas po przyłożeniu sygnału :(
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 27 lip 2020, o 20:57

Oddaj ani w heli ani w samolotach tego nie wykorzysta.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 27 lip 2020, o 20:58

Buduj żaglówkę :D
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 27 lip 2020, o 21:34

Miałem kiedyś w kombacie serwo Tower pro 90,ktore zasilane z beca regla po dodaniu gazu zmieniało się w serwo windowe, a po przełączeniu zasilania na oddzielny BEC zachowywało się normalnie. Efekty w locie pozostawiam waszej wyobraźni
https://youtu.be/Wz31-3oFF7k
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2135
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 27 lip 2020, o 22:28

Oki -czy testy zasięgu REDCONA już jakieś robiłeś po pozbyciu się tego kondensatora? Jestem bardzo ciekaw efektu tych działań...
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)

Wróć do „Ogólne dyskusje parapeciarzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości