Serwa TowerPro i odbiornik Orange

Bo każdy ma samolot, ale nie każdy się przyznaje...
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 15 lip 2020, o 15:04

Siema, mam pytanko bo może ktoś się spotkał z tematem, w necie nic nie mogę wyguglać :(

Mianowicie: serwa TowerPro (te zwykłe najzwyklejsze SG92R) nie działają mi z odbiornikiem Orange ORX R168XL (DSMX, nadajnik Spektrum DX9).
Ktoś wie o co tu chodzi? Nadajnik/odbiornik/serwo na 100% sprawne (serwo podpięte do testera działa, odbiornik i nadajnik działają, bo normalnie pracują z innymi modelami, inne serwa podpięte do tego odbiornika działają: Hitec, E-Sky, KST). Z ciekawości podpiąłem jedno TowerPro pod odbiornik Spektrum i też nie działa (ale inaczej: chodzi sobie losowo w różne strony). Mam 4 takie TowerPro - z każdym jest to samo. Ktoś ma jakiś pomysł?

Pytam tutaj, bo temat dotyczy kombata, ale w sumie to tak trochę na pograniczu działu z serwami, aparaturami Spektrum i klonami typu Orange.
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 16 lip 2020, o 17:10

Hmmm.... przed chwilą zrobiłem próbę z innym odbiornikiem Spektrum - podłączyłem TowerPro do AR6200 przez żyrko Tarota i użyłem tego samego ESC/BEC (jakiś noname 30A z BECem 1A - ktoś doradził mi, że BEC może być słaby i TowerPro nie chcą ruszyć) i serwo działało! Normalnie reagowało na inputy z apki etc.
Ktoś coś? Kupować do kombata odbiornik inny?
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 16 lip 2020, o 17:40

Mało się znam ... ale moze to serwo analogowe a z odbiornika wychodzi sygnał cyfrowy?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 16 lip 2020, o 20:31

Niektóre odbiorniki mają możliwość ustawienia szybszego odświeżania sygnału sterującego niż co 20us. Może tak właśnie masz ustawione a serwa zacnej marki TowerPro nie ogarniają kuwety.
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 16 lip 2020, o 20:34

No właśnie nie kojarzę żadnego sposobu na sprawdzenie czy ustawienie tego w Orange. Nie ma żadnego interfejsu, przycisku na płytce, nic. W nadajniku mogę wybrać pomiędzy 11 a 22 us, ale wszystko mam w zasadzie zbindowane na 22 us.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 16 lip 2020, o 20:40

redb pisze:Mało się znam ... ale moze to serwo analogowe a z odbiornika wychodzi sygnał cyfrowy?


Z odbiornika zawsze wychodzi PWM.
To czy serwo jest analogowe czy cyfrowe to trochę inna bajka - tu chodzi o specyfikę ich pracy.
Serwo analogowe działa tym większym momentem na orczyku im większy ma uchyb (w jakimś tam zakresie) aż dochodzi do maksymalnego momentu jaki potrafi wygenerować i potem uchyb może rosnąć, a moment jest po prostu maksymalny.
Serwo cyfrowe, działa zero-jedynkowo: Jest uchyb - jest maksymalny moment na orczyku.

Jak podłączysz sobie dwa serwa do odbiornika czy testara i ustawisz orczyki w neutrum, jednym serwem będzie jakiś analog (np. właśnie tower Pro) a drugim cyfra (np. TGY306) i spróbujesz siłować się z orczykiem to poczujesz różnicę.
W cyfrze orczyk będzie jakby przybity do swojej pozycji (z dokładnością do luzu na przekładni i deadbandu serwa).
W analogu będziesz mógł ten orczyk trochę "bujnąć" - mocniej lub słabiej, w zależności jaką siłe do niego przyłożysz.

Co do meritum wątku +1 dla tego o czym pisze MWX.
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 16 lip 2020, o 22:49

Odbiorniki orange to złom nigdy więcej tego badziewia nie kupuj. Niby jakaś nowa wersja się pojawiła ale i tak im nie ufam.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 16 lip 2020, o 23:04

To druga prawda... Co prawda nigdy nie miałem odbiornika Orange, ale widziałem naprawdę dośc modeli które przez to gówno spadły.
Ponadto miałem żyrko trójosiowe orange - HK kiedyś sprzedawało takie cudo za kozie boby.
Mają jedną zaletę: są tanie.
A reszta - same wady.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 lip 2020, o 01:08

Bosz, Aikus. Jak Ty mnie z tym uchybem zaimponowałeś tera.

Bez związku z tematem, ale brzmi zaje**scie mądrze.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 17 lip 2020, o 01:23

Uchyb - różnica pomiędzy położeniem w którym serwo chciałoby być a tym w którym jest.

To pojęcie poznałem kiedyś na jednym takim forum modelarskim... gdzie generalnie jest kilka tylko sensownych osób które cokolwiek wiedzą. Cała reszta to chamy bufony i kółeczko wzajemnej adoracji.
I w ogóle jeśli chodzi o źródło wiedzy to słabo tam jest.
Nie wiem zresztą nawet czy nie od ciebie się tego nauczyłem... No albo od jakiegoś podobnego chama...

BPMSPANC
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 lip 2020, o 01:36

Szacun za to że wyłapałeś mądry termin wśród powodzi chamskich bluzgów, przyswoiłeś i z gracją stosujesz.
Teraz i Ty możesz udawać mądrego. Cham, ale z orężem w postaci wiedzy.
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 17 lip 2020, o 08:11

Jakaś chemia między wami, chłopaki jest ;) ?
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 17 lip 2020, o 08:37

blać, wydało się :masakra:

Nie, no... nie wiem czy to chemia... po prostu imponuje mi Maćka oręż ...

Więc może nie chemia, tylko chamia...
:vhappy:
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 17 lip 2020, o 11:36

Ale o jakim orężu mowa? Choć nie .... nie chcę wiedzieć!
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 17 lip 2020, o 11:43

aikus pisze:
To pojęcie poznałem kiedyś na jednym takim forum modelarskim... gdzie generalnie jest kilka tylko sensownych osób które cokolwiek wiedzą. Cała reszta to chamy bufony i kółeczko wzajemnej adoracji.
I w ogóle jeśli chodzi o źródło wiedzy to słabo tam jest.
Nie wiem zresztą nawet czy nie od ciebie się tego nauczyłem... No albo od jakiegoś podobnego chama...

BPMSPANC


O ch%ju złoty! Tutaj? :swir:




BDSM :rotfl:
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1503
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 17 lip 2020, o 13:42

oki188 pisze:Odbiorniki orange to złom nigdy więcej tego badziewia nie kupuj. Niby jakaś nowa wersja się pojawiła ale i tak im nie ufam.


Tu się do końca nie zgodzę, ale właśnie na potrzeby tego kombata kupiłem na PFMRC odbiornik spektrum AR610. I... chyba nawet od Ciebie właśnie :) :D

Tak czy owak - odbiorniki Orange/Redcon/Lemon etc. wg mnie są złe i używam ich często, ale nie do helików. To są właśnie fajne odbiorniki do dronów czy do niskokosztowych skrzydełek/kombatów itp. W dronach nigdy nie miałem tego typu problemów bo tam nie mam serw. A w skrzydełkach używałem serw HiTec, bo takie mi zostały po jakichś helikach. Niedawno zbudowałem dwa kombaty - i w obu planowałem użyć właśnie odbiorników Orange. Jeden kombat już jest ukończony. Nic nie wzbudziło mojej czujności, bo ten dostał serwa Hitec + E-Sky. Te serwa pyknęły od razu. W tym tygodniu kończyłem drugiego kombata, ale do niego kupiłem jakieś właśnie TowerPro, żeby było tanio. Ale nie przewidziałem, że nie zagrają z tym Orange.
Co do jakości wykonania/zasięgu tych odbiorników - trudno mi się wypowiadać. Nie miałem z nimi nigdy problemu. Jedyny incydent jaki pamiętam - to raz jak skrzydełkiem wyleciałem mega mega wysoko to wydaje mi się, że na chwilę straciłem link. Chwilę potem jak skrzydełko się nieco obniżyło zasięg wrócił i dokończyłem lot. Z tego wszystkiego nie pamiętam nawet czy spojrzałem na diodę czy i ile ramek straciło. Nigdy potem nic się nie działo z tymi odbiornikami.

W weekend zrobię próbę z wpięciem kondensatorka 4700uF, ale nie wiem czy to do końca wina BEC (w obu kombatach jest wsadzony ESC 30A/BEC 1A typu "noname") - w tym pierwszym kombacie działa bez problemu. A jak zrobiłem próbę i podłączyłem Tower Pro + ten BEC "no name" do odbiornika spektrum - to serwo działało normalnie i słuchało inputu. Nie miało też znaczenia, czy w systemie jest jedno serwo czy trzy. Mierniczek pokazuje na pinach w tym Orangu czyste 5.0V. Podczas tej próby ze spektrumem TowerPro było wpięte w żyrko Tarot - może tutaj coś? Żyrko by dawało stabilniejsze napięcie niż odbiornik bezpośrednio? Czy po prostu generuje własny sygnał, który już jest odpowiedni dla TowerPro, a sam odbiornik już nie?
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 17 lip 2020, o 14:01

mikegsx400 pisze:O ch%ju złoty! Tutaj? :swir:




BDSM :rotfl:


Maaaajkiii .. No nie mów na mnie chuju proszę cię nawet jeśli złoty....

Lepiej powiedz hałdujudu.
nawet jeśli w dupę jebany
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 17 lip 2020, o 23:49

zborecque pisze:Tu się do końca nie zgodzę, ale właśnie na potrzeby tego kombata kupiłem na PFMRC odbiornik spektrum AR610. I... chyba nawet od Ciebie właśnie :) :D


Pierwsze odbiorniki ORANGE miałem jak na rynku panowało jeszcze DSM-2 i nie było wtedy DSM-X pracowały wówczas OK bez problemów (chodź niektórym modele spadały mi na szczęście nie, a pracowałem wtedy na DX6i DSM2). Kiedy na rynku pojawiło się DSM-X pojawiły się odbiorniki ORANGE DSM-X Compatible które na słynnym Hobby-kingu nabyłem 4 sztuki. Z wszystkimi były jaja od samego początku dwa wcale nie pracowały w nowszym systemie a 2 zrywały linka nawet w bardzo bliskich odległościach. Na PFMRC jest nawet wątek w którym modyfikuje je tak by wzmocnić sygnał jaki odbierają lecz dalej były cyrki. Dlatego te odbiorniki dyskwalifikuje od razu. Jeśli link jest zrywany jak latasz sam to co będzie jak zaczniesz latać w tłumie gdzie pasmo jest zasiane innymi sygnałami, można zrobić krzywdę sobie lub komuś innemu nawet takim piankowym kombatem.
Powiedziałem dość tanim zamiennikom i w każdym modelu staram się używać odbiorników ORYGINALNYCH które niestety do tanich nie należą, zresztą renomowanych firm jak Graupner, Futaba też nie są tanie. Ponieważ można dostać (tańsze kiedyś dziś ju z są sporo droższe) zamienniki np AR6210, AR8000 w DSM-X na Aliexpress, postanowiłem zakupić kilka na próbę właśnie do takich kombatów i innych wynalazków (najwyżej je wywalę tak sobie powiedziałem). Porównałem ich wykonanie elektroniczne do posiadanych oryginałów odpowiednich modeli i przyznam że byłem w szoku jak odbiorniki były niemal identyczne, na identycznych podzespołach (wartości elementów, procesory). Te odbiorniki spisują się do dziś bez problemów nigdy nie straciłem na nich linka a nawet 1,5km odlatywałem na FPV. Ostatnio dostałem odbiornik REDCON CM703 na testy gdyż kolega skarży się że tracą zasięg oraz trzepią sterami (ma ich kilka i każdy robi to samo). Po sprawdzeniu elektroniki okazuje się że Chińczycy ZJEBALI sprawę z antenami bo jak łączysz 2 ze sobą to nie robisz tego równolegle tylko wykorzystuje się do tego odpowiednie splitery (rozgałęziacze, sprzęgacze) - zapewniają one właściwe dopasowanie anten do urządzenia, skutki niedopasowania to między innymi cyrk z zasięgiem. Testy i modyfikacje odbiornika TRWAJĄ. Jeśli ktoś chce latać na tych ORANGE, REDCON czy innych to jego wola ale oby nie doszło kiedyś do jakiegoś wypadku z powodu tego BADZIEWIA. jeśli któryś z chińskich zamienników które używam nawali chodź raz wszystkie trafią na czarną listę i będę bazował tylko na oryginałach, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Tak AR610 kupiłeś ode mnie i fajnie że do modelu pójdzie porządny odbiornik :)
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 18 lip 2020, o 01:30

aikus pisze:Lepiej powiedz hałdujudu. nawet jeśli w dupę jebany

No po anglinsku to nie kumasz za bardzo.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2135
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 18 lip 2020, o 09:14

Oki niestety też mam kilka odbiorników redcon - jeśli skopane jest to polaczenie anten to czy nie wystarczy odpiąć jedna z nich (pytanie laika). Niestety moje odbiorniki też nie grzeszą zasięgiem!
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)

Wróć do „Ogólne dyskusje parapeciarzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości