Dylematy - czyli jaki wybrać samolot

Bo każdy ma samolot, ale nie każdy się przyznaje...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 22 kwie 2020, o 09:08

mikegsx400 pisze:wracając jeszcze do wcześniejszego posta - oczywiście myślałem chwile o EFX racerze, ale odpadł bo dawo ma :vhappy:

a co do pianek, to z moich nic nie odpada nawet jak latam troche szybciej :D (jade na zamkniecie soboty na R. zrobić oblot nowego skrzydełka, zobaczymy czy coś odpadnie :D )

Macieju, daj jakieś info, ile toto waży, rozpiętość (wg moich obliczeń winno mieć 85-95cm), i czy faktycznie nie rozpadnie sie przy 200.



Tutaj są m.in. fotki o które pytałeś w PW: https://photos.app.goo.gl/hoQWsLDAXbkSgywz6

Konkretnej masy Wam nie podam, one ważyły gdzieś koło 1.5kg zatankowane.Kawasaki były lżejsze, na tyle lekkie że na dobrze podkręconym silniku 3,5ccm mogły startować prawie pionowo i wznosić się w pionie. Wymiary wynikają wprost z przeskalowania oryginałów 1:12.
1. Kawasaki Ki61KAI - wersja z rzędowym silnikiem bo kadłub jest bardziej opływowy a rozmiary łapią się na silnik 3.5ccm zgodnie z regulaminem
2. Messerschmitt Bf109H - wersja wysokościowa, bo dzięki większej rozpiętości skrzydeł łapał się na silnik 3.5ccm. Model w wykonaniu "czołg", przetrwał kilka kolizji w powietrzu bez większych strat - raz przeciął inny model skrzydłem :P które zostało na jednej z 4 śrub nylonowych i dolatał do końca tury
3. Supermarine 371 Spiteful - bo jest ładny jak Spitfire, ale ma proste skrzydła. Eliptyczne są trudne w budowie, szczególnie przy wykorzystaniu konstrukcji rdzeniowej z pracującym poszyciem. To jest model pod silnik 2.5ccm i pewnie najbardziej nadaje się pod damski napęd bo jest leciutki
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1286
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 15 lis 2021, o 18:50

Chodzi mi po głowie jakiś samolocik. Powoli latający, z opcją lądowania w wysokiej trawie, start z ręki, ew start i lądowanie z metra. Rozpiętość rzędu 80-120cm.
Ot tak pierdółka do nauki latania. Ponieważ człowiek zawsze chce więcej, pojawiła się opcja dodatkowo jakichś akrobacji typu pętla, beczka, zawis na śmigle.
I w sumie znalazłem coś idealnego, ale to samoróba. Ktoś produkuje coś podobnie latającego ?

XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 117
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 15 lis 2021, o 20:43

pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 15 lis 2021, o 21:51

Jakby dodatkowe 20cm nie robiło Ci wielkiej różnicy, to fun cub multiplexa jest świetnym modelem. Wytrzymały i super latający.
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 16 lis 2021, o 00:30

Każdy górnopłat z dużymi grubymi kołami będzie latał podobnie. Wdzięcznie, pozwoli na dużo (pod warunkiem odpowiednio mocnego silnika), dużo też wybaczy.
Cena jaką zapłacisz za taki zestaw cech płatowca to relatywnie kiepska doskonałość (choć oczywiście nie oznacza to, że ma trajektorię szybującej cegły - spokojnie dociągniesz do pasa bez silnika opadając pod kątem powiedzmy 35*).
Fajne samoloty i gdybym jeszcze raz zaczynał z samolotami wiedząc to co wiem, zdecydowanie nie pchałbym się w Betę/Bixlera itp tylko właśnie w coś takiego.

Do wyboru jest tego na rynku sporo. Mike wspomina o FunCubie Multiplexa - ja popieram, i dorzucam jeszcze:

https://hobbyking.com/en_us/durafly-tun ... tore=en_us

https://www.volantexrc.pl/volantex-rc-t ... p-325.html

https://www.volantexrc.pl/volantex-rc-r ... p-227.html

Ten ostatni ma dodatkowo pchający napęd, więc lata trochę inaczej, ale prawie na pewno nie jest szybowcem takim jak beta i inne betopodobne (choć trudno to powiedzieć nie widząc profilu).

A do tego wszystkiego oczywiście im większy tym lepszy:)
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1286
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 16 lis 2021, o 13:44

Czyli Funcub czy Tundra. To ma latać na dość mocno ograniczonej przestrzeni więc musi być powolne, z opcją acro o ile się lotnisko zmieni. Muszę jeszcze pooglądać ten napęd pchający - możnaby tam wrzucić składane śmigło, bo na razie to trawa po pas. Przy silniku z przodu składane śmigło uszkodzę w takim Funcubie o owiewkę silnika czy wręgę silnika ?
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 16 lis 2021, o 14:16

Czy Fun Cub czy Tundra to chyba już kosmetyka, choć zdaję się że aikus po lataniu tundrą stwierdził że jednak wolałby fun cuba (aik, dobrze pamiętam?).
Fun Cub przy wietrze powyżej 6-7m/s i otwartych klapach w sumie wisi w miejscu.
Kup FC jako kit, daj silnik 3542 z wałkiem 5mm - trzeba naprawdę mocno przydzwonić żeby go zgiąć. O lądowanie w trawie bym się nie martwił, śmigło, piasta, wałek i wręga zniosą sporo. Z ręki jakby co też wystartujesz.


PS.
Jakoś miał lag mózgu... Składane śmigło za wiele się nie złoży, ale raczej żadnych strat nie zrobi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 16 lis 2021, o 15:35

Chyba masz zwaloną geometrię podwozia, pora na przegląd... hi hi hi
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 16 lis 2021, o 16:01

Adam, a co rozumiesz przec mocno ograniczoną przestrzeń? Modele, które chłopaki podali sa bardzo fajne, ale przy rozpiętości 1,3m+ ta przestrzeń jednak jest potrzebna troche większa. wiem wiem, można wisieć przy nodze w pokoju też, ale generlanie do naprawdę małych przestrzeni szukałbym czegoś w rozmiarze max 80-90cm rozpiętości, najlepiej górnopłat - ale lekki akrobacik z pianki też zrobi robotę i nawet fajniej, choc nie będzie tak efektowny wizualnie jak górnopłacik na dużych kołach :D
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1286
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 16 lis 2021, o 16:31

Don Mirson pisze:Adam, a co rozumiesz przec mocno ograniczoną przestrzeń? Modele, które chłopaki podali sa bardzo fajne, ale przy rozpiętości 1,3m+ ta przestrzeń jednak jest potrzebna troche większa. wiem wiem, można wisieć przy nodze w pokoju też, ale generlanie do naprawdę małych przestrzeni szukałbym czegoś w rozmiarze max 80-90cm rozpiętości, najlepiej górnopłat - ale lekki akrobacik z pianki też zrobi robotę i nawet fajniej, choc nie będzie tak efektowny wizualnie jak górnopłacik na dużych kołach :D
Powiedzmy stoisz w rogu kwadratu o boku 70m. Na jednym boku drzewa, na drugim budynki w budowie. Ponieważ ze mnie pipa nie pilot to muszę mieć margines bezpieczeństwa :rotfl:
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 16 lis 2021, o 16:53

No to ja by szukał czegoś leciutkiego do 1m rozpiętości...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 16 lis 2021, o 16:54

W swoim czasie miałem reaktora 3D z hobykinga-pewnie już nie istnieje. 80cm, pełne akro, latanie przy nodze, również w googlach. Większy rozmiar przy nodze raczej słabo się sprawdzi (co nie znaczy, że nie da się większym latać - da się latać, 700tką w garazu również ;) )
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 16 lis 2021, o 17:29

https://www.volantexrc.pl/volantex-rc-s ... p-318.html

Tu co prawda niedostępny, ale to ten sam typ co Reaktor.
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 16 lis 2021, o 17:30

mikegsx400 pisze:Czy Fun Cub czy Tundra to chyba już kosmetyka, choć zdaję się że aikus po lataniu tundrą stwierdził że jednak wolałby fun cuba (aik, dobrze pamiętam?).


Taaak... Ale raczej nie ze względu na właśności lotne tylko na konstrukcyjne. Tundra ma te obowiązkowe zastrzały i ciężko przerobić ją tak, żeby ich nie wymagała.
Bez nich, skrzydła są miękkie jak szmaty.
FunCub zastrzałów nie ma, więc jego montaż i demontaż jest mniej upierdliwy.

Latają raczej podobnie albo bardzo podobnie.

Don Mirson pisze:No to ja by szukał czegoś leciutkiego do 1m rozpiętości...


Właśnie... więc może jednak akrobat a nie górnopłat?
Tez jest tego trochę: choćby Shinning - lekki akrobacyjny "krzyżyk"... No nie grzeszy urodą, ale lata fajnie - jak sterowana kartka papieru, a zaleta jest taka, że jest mega lekki i ... mega tani:)

Update: no właśnie albo to co Mike proponuje.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1286
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 16 lis 2021, o 17:40

Mniejszy górnopłat to https://www.volantexrc.pl/volantex-rc-t ... p-334.html
Ten Saber ciekawy, 85 cm. Tylko ma to powoli w miarę latać, a nie zap.... :dk:
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 16 lis 2021, o 18:05

Zaden z tych samolotow nie bedzie demonem szybkości....
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 117
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 16 lis 2021, o 18:13

pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 16 lis 2021, o 19:24

No... na przykład...
Znaczy ten jest IMHO trochę drogi jak na "krzyżyk" ... ale poza tym to spoko.

Tylko ciąglę się jeszcze zastanawiam czy taki właśnie akrobat to na pewno jest dobry pomysł dla początkującego latacza samolotem...
Bo on leci DOKŁADNIE TAK I TYLKO tak jak mu pilot każe. Nie ma ABSOLUTNIE ŻADNEJ tendencji do samopoziomu albo coś takiego - co inne normalne samoloty mają.
Taki typowy samolot, jak właśnie Beta, albo FunCub mają to do siebie, że jak są poprawnie wytrymowane i wyważone to lecą same. Pilot może się ograniczyć do wprowadzania delikatnych korekt kursu i będzie OK.
Tutaj tak nie ma.
Jak takiego akrobata wycelujesz dziobem w ziemie, to choćby był na 100 metrach, rozpędzi się i pizgnie dziobem w ziemie, nie wyjdzie z piki sam.
To oczywiście ekstremalny przypadek ale...
... No nie wiem, nie wiem...
Z drugiej strony Adam lata przecież helikopterami, więc kurde no... powinien dać radę ogarnąć :)

Jedno jest pewne: każdy z tych samolotów MOŻE LECIEĆ relatywnie wolno i spokojnie.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1286
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 16 lis 2021, o 20:52

Taaa. Po dzisiejszym symku wyszło, że potrzebuję dwóch. Na leniwca górnopłata, a do zabawy akrobata. Fun Cuba i Katany.
Albo ryzyk/fizyk i kupić takiego Edge co Kris linkował. Albo dam mu rady albo nie.
Nic - musze polatać na symku więcej i zobaczyć co ogarnę.

Edit: kupował ktoś w tym RC Factory ?
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 117
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 16 lis 2021, o 21:32

Akurat ten mój na pierwszy się nie nadaje :-)
Akrobaty mają to do siebie, że nie stabilizują same lotu i dosyć szybko reagują na sterowanie.
Jako pierwszy do nauki, pewnie lepszy jakiś górnopłat z tych co koledzy linkowali. Bo akrobat to tak jak aikus pisał, przy puszczonych drążkach zachowuje tor lotu.
Krzyżaki za to się fajnie naprawia i ten mój nieźle lata, chociaż już jest nieźle połatany ;-)


Co do zakupów w RC Factory to mam super pozytywne doświadczenie. Kupiłem u nich 3 modele i raz miałem problem z zestawem, to szybko i bez zbędnych pytań podesłali brakującą część
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2

Wróć do „Ogólne dyskusje parapeciarzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość