Dylematy - czyli jaki wybrać samolot

Bo każdy ma samolot, ale nie każdy się przyznaje...
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1291
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 7 gru 2021, o 17:44

Na co mi to było :masakra:
Jeszcze cały zanim lepsza połowa zobaczy:

skylark.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 7 gru 2021, o 18:48

Ooojeeeeeeeej:D:D:D:D:D:D
gratulacje!!!! No kuźwa....
ale radość...
A latałeś już coś?
Coś to śmigło blisko owiewki... Nie ociera tam?
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1291
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 7 gru 2021, o 19:20

Latał będę yyyyy, nie wiem kiedy. Na razie paczka przyszła. Model nieźle, setup mocno budżetowy, ale cena adekwatna.
Gdyby mi się wózek nie rozsypał pewnie brałbym dwupłata Ultimata. Na razie mam urwanie łba, może w styczniu ?
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19690
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 7 gru 2021, o 21:02

Fajnie wygląda. Podeslesz więcej fotek, też z kadłuba? I linka do niego?
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1291
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 8 gru 2021, o 06:53

Don Mirson pisze:Fajnie wygląda. Podeslesz więcej fotek, też z kadłuba? I linka do niego?

https://www.banggood.com/F3A-950mm-Wing ... &rmmds=buy
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1291
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 8 gru 2021, o 17:33

Demontowalne skrzydła - nie jeden płat, nieduży (95 cm rozpiętości), ale z pełnym kadłubem - nie "krzyżyk", tylne kółko sterowane, przewody serw w skrzydłach zabudowane (luzem z możliwością wymiany serwa), wzmocnienie stat. poziomego - pręt na 2/3 długości, mocowanie skrzydeł oryginalnie spinane gumką - "zacisk" tych sklejkowych łapek to wykonanie poprzedniego właściciela, kadłub ma otwory wentylacyjne przy śmigle i wylot z góry.

s1.jpg


s2.jpg


s3.jpg


s4.jpg


s5.jpg


s6.jpg


s7.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 8 gru 2021, o 20:49 przez Adam12, łącznie zmieniany 1 raz.
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 8 gru 2021, o 18:25

Faaajna pianeczka kurde i w dobrym stanie, nie porozbijana... Jeszcze jak wszystko działa to w ogóle wypas:D
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 8 gru 2021, o 19:16

na parapety sie przerzuciles? :o :D
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1291
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 8 gru 2021, o 20:42

aikus pisze:Faaajna pianeczka kurde i w dobrym stanie, nie porozbijana...

Po pierwszym locie stan techniczny pewnie się pogorszy :rotfl:

Carson pisze:na parapety sie przerzuciles? :o :D

To pocovidowe :D Na poważnie to w helikach chyba osiągnąłem wszystko na co mnie stać. Poćwiczę jeszcze precyzję, ale piroflipa nie zrobię - nie ta koordynacja. A tu mam nowe wyzwanie, nie będę się nudził. A jak się jednak znudzę to może w końcu ogarnę te piroflipy :masakra:
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
gumi
Elita forum...
Posty: 837
Rejestracja: 23-07-2015
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 33 razy

Postautor: gumi » 9 gru 2021, o 07:41

Jeśli masz obawy co do stanu technicznego modelu po pierwszym locie to może warto zamontować prosty stabilizator lotu (jest tego dużo, w różnych cenach), bo ten model samostatecznośćą nie grzeszy.
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 9 gru 2021, o 08:50

Ja też ostatnio na dobre włączyłem do floty samolot. Jest fajnie, ale coś czuję, że po helikach to tak do końca nie będzie to... Piroflipa i innych "3D bajerów" w heli też nie zrobię, latam makietowo z porywami do latania "sportowego" (albo jak kto woli "Acro" ;) ) i to chyba będzie maksimum tego, co udaje / uda mi się ogarnąć. Więcej to "nie te czasy" i nie te predyspozycje. Mimo to latając śmigłowcem mam ten "dreszczyk", którego w parapetach jakoś dotąd nie znalazłem. Nie wiem, może to kwestia posiadanych modeli (małe piankowe pierdki, większe odpadają ze względu na wymaganą powierzchnię do hangarowania). Ze względów estetycznych (podobają mi się takie modele) może sobie jeszcze sprawię "makietę" myśliwca z okresu II WŚ (bardzo podoba mi się pewna "Dora", czyli FW-190D :-) ) o rozpiętości rzędu 80 - 100 cm i to będzie raczej na tyle. Tak więc... ciekawe, jakie będą Twoje wrażenia z latania samolotem. Model, mimo że nie za duży, to wygląda na fajny, na pierwszy krok może "trudny" (to nie szybowiec czy trenerek), ale... atakujesz temat z doświadczeniem ze śmigłowców, więc... może być tak, że polecisz, wylądujesz i stwierdzisz, że było fajnie... ale coś nudno... :-).

Anyway - będę śledził rozwój tematu.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
obcy650
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 33
Rejestracja: 24-11-2021
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: obcy650 » 9 gru 2021, o 12:00

Witam. Jak ktoś chce mam do sprzedana Pitta ale sama skorupę bez elektroniki. Rozpiętość 120 cm.
Ogólnie to sam drukuję na drukarce 3D. Moge zrobić inne modele a mam trochę do zaoferowania. :D
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 9 gru 2021, o 12:10

Piotr_T pisze:Ja też ostatnio na dobre włączyłem do floty samolot. Jest fajnie, ale coś czuję, że po helikach to tak do końca nie będzie to... Piroflipa i innych "3D bajerów" w heli też nie zrobię, latam makietowo z porywami do latania "sportowego" (albo jak kto woli "Acro" ;) ) i to chyba będzie maksimum tego, co udaje / uda mi się ogarnąć. Więcej to "nie te czasy" i nie te predyspozycje. Mimo to latając śmigłowcem mam ten "dreszczyk", którego w parapetach jakoś dotąd nie znalazłem. Nie wiem, może to kwestia posiadanych modeli (małe piankowe pierdki, większe odpadają ze względu na wymaganą powierzchnię do hangarowania). Ze względów estetycznych (podobają mi się takie modele) może sobie jeszcze sprawię "makietę" myśliwca z okresu II WŚ (bardzo podoba mi się pewna "Dora", czyli FW-190D :-) ) o rozpiętości rzędu 80 - 100 cm i to będzie raczej na tyle. Tak więc... ciekawe, jakie będą Twoje wrażenia z latania samolotem. Model, mimo że nie za duży, to wygląda na fajny, na pierwszy krok może "trudny" (to nie szybowiec czy trenerek), ale... atakujesz temat z doświadczeniem ze śmigłowców, więc... może być tak, że polecisz, wylądujesz i stwierdzisz, że było fajnie... ale coś nudno... :-).


To ... bardzo, ale to bardzo zależy.
Ja, jak powszechnie wiadomo latam i tym i tym.

I gdybym miał powiedzieć w czym jest więcej takiego prawdziwego latania, to bez chwili wahania wskazałbym na samolot.
Bez stabilizacji, ze stabilizacją - to już zależy... Raczej wolę bez, ale nawet ze stabilizacją - samolot.
To czucie każdego najmniejszego powiewu pod skrzydłami, korygowanie go, żeby lot był dokładnie taki jak ja chcę, a nie jak się uda...
W helikopterze, zwłaszcza z FBLem - tego nie ma.
Stabilizacja też w dużej mierze kastruje z tego samolot... ale to nie tylko o stabilizację chodzi.

Chodzi o to, że samolot jest w moim odczuciu czymś nadzwyczajnym. Zawsze był.
Nigdy nie mogłem się napatrzeć i nadziwić, jakim cudem tyle ton przy tak niewielkiej prędkości z taką lekkością się odrywa albo siada na ziemi.
_buja_w_oblokach
I z modelami jest to samo, tylko przeskalowane 1000 razy (czy coś).
Helikopter? blać - fizyka. Ma silnik ma moc, więc lata, what a big deal :dk:
A samolot?
Magia.
_buja_w_oblokach _buja_w_oblokach _buja_w_oblokach
Trochę jak smok... Zastanawialiście się kiedyś jak to możliwe, że Smoki są takie grube i mają tak małe skrzydła a mimo to latają?
Odpowiedź jest prosta: tu nie chodzi o powierzchnie nośną skrzydeł lecz o ich moc magiczną 8-)


W helikopterze mój rozwój jeśli chodzi o skilla też zatrzymał się kilka lat temu. Dobiłem do granicy jaka jest wyznaczona przez wypadkową moich predyspozycji, chcenia i ilości treningu który na to poświęcam.
W sensie co i raz ogarniam coś nowego, ale w to miejsce zapominam coś innego. :dk:
Piroflip - taki złoty gral skilla RCHeli - wyszedł mi kilka razy... Taki długi, wolny, rozlazły, wysoko nad ziemią... Technicznie rzecz biorąc był to piroflip. W praktyce, jak by ktoś to zobaczył - gówno nie piroflip.
No i co??
No i nic.
:dk:
Nie nudzi mi się.
Bo to się nie może znudzić.
A jeśli nawet, to nie na długo.
Helikoptery mają swoją magię. Inną niż samoloty.
...
To jest po prostu coś innego.


Piotr_T pisze:Anyway - będę śledził rozwój tematu.

:thumb:

obcy650 pisze:Witam. Jak ktoś chce mam do sprzedana Pitta ale sama skorupę bez elektroniki. Rozpiętość 120 cm.
Ogólnie to sam drukuję na drukarce 3D. Moge zrobić inne modele a mam trochę do zaoferowania. :D



No ale to słuchaj, weź normalnie po ludzku zrób fotki, wstaw na giełdę, napisz coś więcej o tym pitt'cie....
To generalnie bardzo fajny samolot, ale wiesz...
Jak tak napiszesz to ktoś się na pewno znajdzie i zainteresuje, a jak tak tutaj wspomnisz między słowami to członek męski - zaraz się zapomni zniknie i nikt nie będzie o tym wiedział...
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 9 gru 2021, o 12:54

aikus pisze:Chodzi o to, że samolot jest w moim odczuciu czymś nadzwyczajnym. Zawsze był.
Nigdy nie mogłem się napatrzeć i nadziwić, jakim cudem tyle ton przy tak niewielkiej prędkości z taką lekkością się odrywa albo siada na ziemi.
(…)
Helikopter? blać - fizyka. Ma silnik ma moc, więc lata, what a big deal :dk:
A samolot?
Magia.


Eeeee… To ja mam dokładnie odwrotnie, mimo, że samolotem latałem ostatnio jakieś 30 lat temu na 27 MHz i zakończyło się to rozbiciem, chyba ulubionego, ojcowego szybowca ;)

Samolot to możesz sobie nawet z papieru poskładać i poleci. Kiedyś popularne były takie 3-elementowe płaskie zabawki styropianowe z plastikowym dzióbkiem i to też fajnie latało. Pamiętam, jak jako gówniarz w modelarni u ojca z jakichś balsowych odpadów wystrugałem jakieś proste latadło, poszedłem z kumplem na osiedlową górkę, od niechcenia rzuciłem i patrzyliśmy… z coraz szerzej rozdziawionymi paszczami… jak leci… leci… leci… aż w końcu zatrzymało go 3. piętro pobliskiego bloku.

A zbuduj tak śmigłowiec.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 9 gru 2021, o 13:11

Mnie akurat w śmigłowcach rajcuje to, że (nawet przy lataniu makietowym) są w stanie przemieszczać się w praktycznie każdym, dowolnym kierunku w relatywnie szerokim zakresie prędkości obejmującym nawet i brak prędkości ;). Samolotowe figury akrobatyczne też da radę nimi latać, choć wymaga to niezłego "dopowerowania"(jak zauważyłeś), nie tylko w modelach, ale i w skali 1:1. Samoloty latają głównie do przodu i raczej w miarę szybko, a te które choć przez chwilę latają jak helikoptery, to znowu, wymagają sporo mocy :-). Za to, w odróżnieniu od śmigłowców, samoloty mają "klasę" i są po prostu eleganckie, żeby nie napisać, że wręcz piękne i zgadzam się z tym, że tylko samolot (a jeszcze lepiej szybowiec) daje możliwość "czucia" powietrza. Ja zacząłem na dobre zabawę z latającymi modelami RC od helikopterów, więc... opanowanie samolotu (i to ponoć kapryśnego, bo latającego skrzydła) zajęło mi kilkanaście sekund na wyczucie reakcji modelu, a przez pozostałe 5 minut latałem sobie kółka, ósemki, a nawet zebrało mi się na kilka "low passów" z gazem do oporu :-). Genialnym pilotem nie jestem, to na bank (co widać po moim lataniu heli), trochę czasu poświęciłem na symulator z samolotem w roli głównej, za nastolatka i młokosa upalałem w gry (symulatory) lotnicze, ale fakt jest faktem, że pierwszy lot samolotem był dla mnie zdecydowanie łatwiejszy i mniej stresujący, niż pierwszy w miarę udany lot helikiem. Dlatego jestem prawie pewien, że jeśli nowy nabytek Adama nie ma błędów w konstrukcji powodujących jego "trudne" zachowanie się w powietrzu i zostanie przed lotem dobrze wyważony (ważne!!!) i ustawiony w nadajniku, to Adam nim poleci, wylata cały pakiet i bez problemu wyląduje. Ot, taki bonus za jako takie opanowanie latania tym "pomiotem szatana" zwanym śmigłowcem :-).

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 9 gru 2021, o 15:01

A ja mam chęć spróbować latania FPV szybszym modelem. Na pfmrc ktoś podlinkował takie coś
https://fpvwra.net/
https://youtu.be/bq41na-yhsE
Może być dobra zabawa.

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 9 gru 2021, o 15:16

kudzu pisze:
Eeeee… To ja mam dokładnie odwrotnie, [...]
Samolot to możesz sobie nawet z papieru poskładać i poleci. [...]
A zbuduj tak śmigłowiec.


To wszystko prawda, ponadto jak weźmiesz kartkę papieru, kilka wzorów, porysujesz, policzysz to wyjdzie, że tak naprawdę nigdzie nie ma żadnej magii, wszędzie jest tylko fizyka.
Ja mówię o MOICH odczuciach.
Nic nie poradzę - tak mam i już.
I nie potrafię tego wytłumaczyć lepiej niż to w poprzednim poście zrobiłem...
:dk:

Może te helikoptery po prostu wszystkie za dobrze latają ...?
Może trzebaby w końcu rozpruć tego świniaka, ergo spróbować tego, czego wielu już próbowało z różnymi skutkami - polatać helikopterem FBL bez układu FBL ...
...
Ale czy ja wiem... na ile będzie to inaczej niż prętem tylko dwa razy bardziej... ?
hmm hmm
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 gru 2021, o 15:21

Jest po prostu mało stabilnie. Utrzymanie 450tki w zawisie bez FBL jest wymagające.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 9 gru 2021, o 15:29

Osa pisze:A ja mam chęć spróbować latania FPV szybszym modelem. Na pfmrc ktoś podlinkował takie coś
https://fpvwra.net/
https://youtu.be/bq41na-yhsE
Może być dobra zabawa.


Szybszym to nie wiem, ale takim średnim to - o proszę, tak sobie w zeszłym roku latałem:




Oni tam na tym filmie maja szybsze parapety, ale też dużo większe bramki.


mwx pisze:Jest po prostu mało stabilnie. Utrzymanie 450tki w zawisie bez FBL jest wymagające.


Teorię znam.
Praktykę w nie moim wykonaniu - też.
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 9 gru 2021, o 15:31

mwx pisze:Jest po prostu mało stabilnie. Utrzymanie 450tki w zawisie bez FBL jest wymagające.
Spróbuj 500 z głowicą 4-lopatową bez fbl...
Ja próbowałem...

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...

Wróć do „Ogólne dyskusje parapeciarzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron