Dołożenie DR do prostego nadajnika-da się?

Jaki wybrać, o co kaman...
Awatar użytkownika
Mustaf90
Stały bywalec...
Posty: 102
Rejestracja: 06-07-2016
Lokalizacja: Szaflary (Małopolskie)
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: Mustaf90 » 15 gru 2020, o 17:01

Witam, pacjent to Maverick iON a raczej nadajnik do niego MTX-249. Ten model nadajnika nie ma Dual Rate-a na przepustnicy. Modelik ma być prezentem dla małolata i stąd pytanie, czy da się to pomodzić tak żeby można było ograniczać zakres gazu potencjometrem? Poniżej wrzucam zdjęcie płytki z tego nadajnika, ostatecznie można mechanicznie ograniczyć spust, ale to rozwiązanie zostawiam jak nie będzie się dało nic pomodzić;)
Gaz jest na kanale 2 na płytce, kanał 1 ma potencjometr stąd moje podejrzenie że dokładając potencjometr na przewodzie sygnałowym gazu da się to ogarnąć tylko pytanie czy na pewno tak jest:P
Płytka1.jpg

płytka2.jpg


Pozdrawiam, Dawid.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Flota: 600N Pro, 600N Super pro, Aelous 50, T-rex 450SE
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 15 gru 2020, o 18:10

Nie wiem, ale może nakładka na drążki będzie łatwiejsza w wykonaniu?
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 15 gru 2020, o 20:29

Znajmomy przerabiał dla mnie nadajnik e-sky (taki bez żadnego ekranu) od jakiegoś belta z tego co pamiętam wlutowując gdzieś tam potencjometry stereo, tak że napewno się da, ale w którym miejscu trzeba je przylutowac to musi ktoś inny podpowiedzieć.
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Mustaf90
Stały bywalec...
Posty: 102
Rejestracja: 06-07-2016
Lokalizacja: Szaflary (Małopolskie)
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: Mustaf90 » 15 gru 2020, o 22:19

Don Mirson pisze:Nie wiem, ale może nakładka na drążki będzie łatwiejsza w wykonaniu?


Aparatura pistoletowa więc się uda, ale będzie sporo szlifowania/doklejania żeby uzyskać satysfakcjonujący zakres. No i każda zmiana znów będzie wymagała ingerencji, dlatego pytam mądrzejszych czy da się to ogarnąć "po bożemu";)
Flota: 600N Pro, 600N Super pro, Aelous 50, T-rex 450SE
Awatar użytkownika
tmgofer
Domownik forum...
Posty: 303
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Warszawa/Tarnów/Kraków
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 24 razy

Postautor: tmgofer » 16 gru 2020, o 09:27

Zakładając, że aktualnie potencjometr działa w takiej konfiguracji:
p1.JPG

i że sygnał jest interpretowany przez elektronikę w taki sposób, że im wyższe napięcie w punkcie "sig" tym więcej gazu (możesz potwierdzić voltomierzem), możesz zastosować potencjometr o takich samych (podobnych) parametrach i włączyć go w obwód w taki sposób:
p2.JPG

Uzyskasz możliwość płynnego obniżania wartości maksymalnego gazu mniej więcej o połowę.
Niestety będzie trochę zabawy z wylutowywaniem jednej nóżki potencjometru R1 i z umieszczeniem kolejnego gdzieś w obudowie... Także nie wiem, czy to spełni warunki bycia zrobionym "po bożemu" :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Mateusz
(MSH Protos Mini, Sab Goblin 700 Competition)
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 16 gru 2020, o 09:56

@tmgofer mnie ubiegł, ale...

Jeśli potencjometr gazu w apce działa tak, że jego połowa wartości oznacza brak gazu, maksimum - powiedzmy że pełny gaz do przodu, a minimum - pełny gaz na wstecznym (tego nie wiem, ważne że autko stoi w połowie potencjometru), to temat D/R powinien załatwić zwykły podwójny potencjometr liniowy włożony w ten sposób, że jedna sekcja szła by w szereg z jedną połówką potka gazu, a druga z drugą, tyle że musiałbyś je tak podłączyć, aby te sekcje zwiększały swoją rezystancję wraz z obrotem ośki potka (odpowiednia kombinacja końcówki ślizgacza i jednej z pozostałych końcówek). Ten dodatkowy potek powinien być IMHO o wartości zbliżonej do połowy wartości potencjometru gazu. Sprawa wymagałaby przetestowania, kalibracji i opisania jakąś skalą, aby mniej więcej było wiadomo jaką wartość D/R mamy w którym miejscu potencjometru, ale powinno zadziałać. Potencjometr podwójny da nam +/- tą samą wartość D/R w obu kierunkach, a to że będzie liniowy - łatwość kalibracji. To takie luźne rozkminki, ale może coś pomogę.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 656
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 16 gru 2020, o 11:14

Pomysł Piotra z potencjometrem podwójnym jak najbardziej OK a jeśli nie chcesz się bawić w potencjometry i regulacje to wystarczy doświadczalnie dać 2 rezystory tej samej wartości. Na symulacji dałem 4.7k które ładnie zmniejszyły zakres gazu w górę i w dół ale jak mówię to trzeba dobrać doświadczalnie.

symulcja.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
Mustaf90
Stały bywalec...
Posty: 102
Rejestracja: 06-07-2016
Lokalizacja: Szaflary (Małopolskie)
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: Mustaf90 » 19 gru 2020, o 21:47

Dziękuję bardzo za podpowiedzi:) Pewnie stanie na mechanicznym ograniczeniu bo do świąt coraz bliżej, a ja poza domem;/ Ale jak tylko znajdzie się chwila czasu to sprawdzę jak to zadziała i dam znać;)

Pozdrowionka i wesołych świąt;)
Flota: 600N Pro, 600N Super pro, Aelous 50, T-rex 450SE
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 20 gru 2020, o 20:57

Nie ma sprawy. Daj znać, co wyszło i również... Wesołych Świąt!

Pozdrawiam,
Piotr.

PS. Póki możesz... wysypiaj się ;).
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X

Wróć do „Ogólnie o nadajnikach i odbiornikach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości