Taranis x9 lite s + r-xsr + uSpirit

Żyroskopy, governory, bece, flymentory i inne...
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 17 sty 2021, o 19:10

To już mój drugi kret z tego samego powodu, problem w tym, że dwoma różnymi modelami, które łączy tylko elektronika jak w tytule (przełożyłem między modelami).
Dziś wyglądało to tak:
- przy ostrzejszej pompce ogon zaczął rybkować, więc pomyślałem, że za duży gain ogona
- gaina mam skonfigurowanego na potku i teraz jest to wartość 20-40, bo koło 30 nie rybkował przy zawisie i lekkich lotach postępowych
- zmniejszyłem gaina gdzieś bliżej 20
- przy ostrej pompce nie trzymał ogona więc zwiększyłem gaina blizej 30 (wszystko w czasie lotu)
no i tu się zaczynają problemy ... po takim zwiększeniu gaina w locie ogon przestaje trzymać. Lekka zmiana katów i ogon przesuwa się o ileś stopni. Nie o stałą wartość, raz jest to naście stopni, raz kilkaset. Nie reaguje specjalnie na sygnał z apki (dotyczący ogona bo reszta działa bez zarzutu). Nie można wylądować (przynajmniej z moimi umiejętnościami) no bo ciężko ustawić w pozycji, w której umiem wylądować :D
W poprzednim modelu (gała 425) ogon trzymał przy pompkach (gain 50) ale chciałem pobawić się potkiem od gaina (zakres 40-60) i efekt był ten sam, przestał trzymać i tak samo przy zmianie kątów kręcił ogonem.
Pytanie co z tej elektroniki, której użyłem w nowym modelu może odpowiadać za te efekty? Taranisa konfigurowałem według instrukcji na 77hobby, oczywiście, mogłem to skopać ale reszta bardziej skomplikowanej konfiguracji działa bez pudła a potek przypisany jest do dwupunktowej krzywej. Może to dlatego, że zmieniałem to w locie? No ale chyba po to jest to sterowanie z radia i pod potkiem, żeby dało się zmieniać w locie?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 17 sty 2021, o 20:01

Ja gyro w apce ustawiam przeważnie 68-72. Nie rozumiem skąd u Ciebie wartość40-60 bo przy tej, u mnie nigdy ogon nie trzymał. Nie mówiąc już o 50 bo to sam środek regulacji jak pkt 0. Próbowałeś dać koło 70?
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 17 sty 2021, o 20:18

Skąd wziąlem 30. Też mi się to wydawało za małą wartością ale ...
Początkowo miałem setup radia zrobiony 1:1 z manualem MAKa z 77hobby ale podczas pierwszego lotu x360 (nowy model) ogon cholernie rybkował więc wyłączyłem sterowanie z radia i apką spiryta, po kilku próbach zszedłem do gaina 30, gdzie w czasie zawisu nie było rybkowania a przy lekkich pompkach ogon nie uciekał. Żeby mieć trochę zapasu przy sterowaniu przestawiłem krzywą w radiu na wartości 20-40, żeby na środku potka mieć te 30 no i trochę się dziś tym pobawiłem. Przed zabawą gainem wylatałem 2 pakiety, ogon w lotach postępowych trzymał i w lekkich pompkach też, rybkowanie pojawiło się dopiero przy ostrzejszej pompce, po której postanowiłem zmniejszyć gaina potkiem.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 sty 2021, o 22:40

Jesteś pewien że poruszasz się w takim zakresie kanału czułości w którym ogon pracuje w trybie "HeadHolding" a nie "Rate"?
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 17 sty 2021, o 22:47

Clad zasiał mi już tą wątpliwość więc sprawdzę to na pewno ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 18 sty 2021, o 13:43

On pisze o czymś innym, no i nie zgodzę się z tym że 70% to jakaś super właściwa wartość.

To zależy od 15 różnych czynników i trzeba zawsze dobrać doświadczalnie w taki sposób że zwiększasz startując z jakichś 25% w HH i podkręcasz tak długo aż ogon zacznie oscylować, a potem cofasz.

W moich maszynach wszędzie wychodzi między 30 a 45% i trzyma jak beton, ale tak jak pisałem - podawanie konkretnych wartości jest absolutnie bez sensu jeśli nie masz idealnie takiego samego sprzętu, z tak samo nasmarowaną i dotartą mechaniką i nie latasz w tej samej temperaturze co podający na takich samych obrotach.
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 18 sty 2021, o 18:16

@MWX
Clad pisze:... Nie mówiąc już o 50 bo to sam środek regulacji jak pkt 0. ...

Myślałem, że Clad'owi właśnie chodzi o to, że 30%, o którym piszę, to w skali gdzie 50% oznacza środek, jest jeszcze w Rate a nie w HH i że Ty pytasz o to samo.

W każdym razie krzywa wygląda tak:
gain-curve.png

monitor radia pokazuje to:
taranis-gain-min.jpg

taranis-gain-max.jpg


a spirit widzi to tak:
spirit-gain-min.png

spirit-gain-max.png


Na moje (niewprawione) oko wygląda, że chodzi tu o HH.

Tak zachowywał się ogon tydzień temu przy:

gain 50%


gain 40%
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 20 sty 2021, o 21:16

Dobrze rozumiem, że to jest tryb HH?

Jest tu jakiś oczywisty błąd w tym setupie, który generować może problemy podczas zmian wartości w czasie lotu?

Martwi mnie, że oba modele zachowywały się podobnie. Pierwszy poległ na pierwszym pakiecie ale drugim wylatalem prawie 3 pakiety. Zrobilem kilka pompek, polatalem tam i spowrotem, zrobiłem 2 backflipy (pierwsze w życiu) i ogon trzymał a po zabawach potkiem zachowywał się jakby samym ogonem sterował ktoś inny ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 25 mar 2021, o 22:51

Dla potomności ...

Problem rozwiązany, chodziło o kulkę snapową przykręconą za daleko od osi obrotu orczyka. Wstępnie sprawdzone, że trzyma. Został fine tuning między wartościami 30 a 40%
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S

Wróć do „Elektronika pokładowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości