Nadajniki, odbiorniki - pytania, wybory, dyskusje...

Jaki wybrać, o co kaman...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 lut 2021, o 18:14

Dokładnie, z OTX droga prowadzi w jedną stronę. Jak już ogarniesz to nie spojrzysz więcej "głupie" spektrumy czy futaby.
Futabą bawiłem się praktycznie od początku bo to niezły sprzęt, ale został mocno w tyle. No i 1000 na współczesną Futabę to mało. 14SG jest ok, ale tego już od dość dawna nie produkują i jak na dzisiejsze czasy jest już lekko czerstwa.

Jeśli planujesz iść w Braina2 to aktualnie tylko FrSky z OpenTX pozwala na pełną integrację i najszybszą dwukierunkową komunikację Tx-Rx-FBL. Tego producenta bym Ci polecił X9D 2019.
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 6 lut 2021, o 19:58

Spektrum od dawna rozwija swój własnym ekosystem, i wypuścił regle które zbierają dane telemetryczne i przesyłają je poprzez odbiornik do radia (lotnicze to seria Avian)
Tanie to nie jest, ale z drugiej strony testowałem w niektórych samolotach i dziala bdb, moze sie kiedyś zmotywuje i sprawdzę jak gov i ogólnie w heliku.

Po pierwsze radio musi mieć pewny link i być przyzwoitej jakość - żeby sie nie rozleciało za szybko.
Po drugie warto je wziąć w ręce i zorientować sie czy nam pasuje , bo różnie to bywa i szkoda sie pozniej męczyć.
Po trzecie interface - czy nam odpowiada , żeby pozniej sie nie męczyć przy każdej funkcji.
Duza swoboda w konfigurowaniu moze być okupiona duza komplikacja , wiec warto rozważyć czy naprawdę na tym nam zależy.
Po czwarte ekosystem i czy to co oferuje jest wystarczające - telemetria, odbiorniki , wodotryski.
jest dużo różnych bajerow , tylko ile z nich pozniej będziemy rzeczywiście używać.

Futaba ma pewny link, i nie rozumiem stwierdzenia „lekko czerstwa” , to poprostu radio do latania modelami .
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 lut 2021, o 21:26

Czerstwa w tym znaczeniu że w porównaniu z dzisiejszymi aparaturami nie oferuje integracji z FBLem (wszystkie ustawienia szybko dostępne z nadajnika, bez kompa czy telefonu), nie gada na głos np. że "wylatałeś 3800 z 5000mAh i czas lądować" , albo "zaraz Ci się helik rozpadnie bo coś się nadmiernie trzęsie" no i generalnie możliwości związane z danymi telemetrycznymi ma ograniczone. Wiem że nie każdy z tego korzysta, ale w takim razie po co komu Brain2, skoro od B1 różni się tylko tą telemetrią właśnie :)
Z mojego punktu widzenia brakuje jej też wbudowanej ładowarki Lixx z balancerem i kilku innych pierdół które są dla mnie wygodne.
Do zwyczajnego latania nadaje się jak najbardziej, przyjemnie leżała w rękach no i nie rozpada się sama z siebie, bo to Futaba. Byłoby fajniej gdyby Futaba nie szalała tak z cenami odbiorników, bo dziś konkurencja pokazuje że można dać sporo więcej za sporo mniej.

Co do Avianów - to Hobbywingi z wyciętymi niektórymi ustawieniami i protokołem który gada z niektórymi kombinacjami Rx/Tx Spektruma. Lepiej będzie wziąć "prawdziwego" HW, który normalnie skomunikuje się z Brainem2, który to z kolei potrafi obliczać zużyte mAh całkując sobie prądy po czasie. Same HW tego nie potrafią, a moim zdaniem telemetria z ESC pozbawiona licznika mAh jest nic nie warta.
Do samolotów, w których nie ma kontrolera lotu robiącego za "tłumacza" to pewnie ma większy sens.
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 6 lut 2021, o 21:34

Jakoś nigdy mi w heliku nie brakowało takich telemetrycznych ficzerow - jesli już cokolwiek mnie interesuje to tylko napięcie pakietu.
A i to w zasadzie jakoś przeżyje, bo wiem ile czasu mogę latać ustalając to empirycznie, moze latalbym 10% dłużej i tyle.
Jak kto preferuje.

Telemetria przydaje mi sie w niektórych samolotach, bo tam rozrzut w czasie lotu bywa spory, no czasem potrzebne mi vario etc.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 lut 2021, o 21:37

Napięcie pakietu jest mało stabilnym parametrem, jeśli nie latasz ósemek czy okręgów bez szarpania.

Ja od 2 lat latam na licznik mAh i nie wyobrażam sobie już dziś latać bez tego :) Pakiety wysysam dokładnie tak jak chcę, niezależnie od tego co akurat sobie ćwiczę.
Oczywiście alarmy związane z napięciem też mam, jako taki backup, ale tu dobranie odpowiedniej histerezy czy innych warunków mówiących o tym że pakiet zbliża się do końca podczas bardziej szarpanego lotu jest bardzo trudne.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 6 lut 2021, o 21:45

Telemetria w elektryku to zbyteczny gadżet- wystarczy latać na czas i mieć świadomość kiedy Ci pakiet kuca a to czuć. W przypadku korzystania z telemetrii wystarczy tylko napięcie, przy ostrzejszym drenowaniu kluczowym parametrem jest najniższe zalogowane napięcie - to świadczy o kondycji pakietu. Oczywiście ta wiedza musi być połączona ze świadomością w jakich figurach to wystąpiło.
Helikoptery
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 lut 2021, o 21:51

Jak latasz do momentu gdy pakiet "kuca" to za długo taki pakiet nie pożyje :)

Potem powstają historie jakie to złe są pakiety X czy Y, bo od początku dostają w d. lotami aż do rezerwy :mrgreen:

To czy telemetria jest zbędna czy nie reszta świata już wykombinowała - każdy ESC ma to teraz wbudowane i coraz więcej FBLi też.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 6 lut 2021, o 21:56

Jazz pisze:Po drugie warto je wziąć w ręce i zorientować sie czy nam pasuje , bo różnie to bywa i szkoda sie pozniej męczyć.
dokładnie tak. Dla każdego wygodne co innego :D

Obrazek
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 6 lut 2021, o 22:01

mwx pisze:Jak latasz do momentu gdy pakiet "kuca" to za długo taki pakiet nie pożyje :)


Bzdury opowiadasz albo nie kumasz co się pisze, niniejszym kończę.

Mirek- dojrzałeś już do sprzedaży tej apki czy to nadal Twoja ulubiona?
Helikoptery
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 6 lut 2021, o 22:02

Mirek - Wyglada jak pulpit do sterowania wieżą w panzerwagen IV, sądząc po ikonce samolotu ma tez wyjście na Flakvierling 38
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 7 lut 2021, o 10:41

Ja bym Ci polecił hitec Aurora 9x. Nigdy mnie nie zawiodła. Odlatywalem helikami na tyle daleko, ze fartem udawało mi się wrócić, bo traciłem orientaje i nigdy nie straciła połączenia. Po za tym, że nie gada, nie jest na andriodze (który osobiscie srednio mi się podoba w apkach), i ma wyswietlacz zielono czarny, a nie wielo kolorowy to jest naprawdę spoko. Cena uzywki około 700-800zł. Osobiscie jak się przesiadłem z dx6i to dosyć długo irytowała mnie dosyć duża waga hiteca w porównaniu do spektruma, ale w tym porównaniu dx6i to zabawka.
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 812
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 138 razy
Podziękowano: 65 razy

Postautor: kudzu » 26 lut 2021, o 22:16

Nieśpiesznie, ale temat u mnie powoli wraca. Oczywiście jestem totalnie niezdecydowany, ale napiszę Wam, nad czym myślę:
- Graupner MX-16 Hott (używany) - pewna konstrukcja, a to, że Chińczyki kupiły markę... ponoć niektórzy się obawiają, że będzie problem z dostępnością części;
- Futaba (używany) - Futaba, jak Futaba; odbiorniki drogie, ale nie spodziewam się posiadania więcej, jak dwóch modeli;) Chętnie dorwałbym T14SG, ale są też takie wynalazki, jak T6J, 8J, T6K i nie wiem, z czym to się je, a wcale nie są najtańsze;
- no i wisienka - Radiomaster TX16s Hall (nowy) - nikt z tutejszych nie chce się wypowiedzieć, Maciej sceptyczny do marki, ale już na pfmrc.pl więcej wspominają; konstrukcja bardzo interesująca, przemyślana, miejscami solidna, a przede wszystkim nowa i rozwojowa. Trudno coś powiedzieć o trwałości; FrSky chyba też nie był jakąś popularną marką, a jednak coś z tego wyszło.

Na temat Aurory 9x też się zaczytywałem, ale jednak mała podaż na rynku wtórnym jest, choć radyjko niczego sobie.
Spektrum - nie pamiętam co, ale mnie zniechęciło.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 26 lut 2021, o 23:11

kudzu pisze:Chętnie dorwałbym T14SG


Masz obecnie na OLX za 800zł i 1050 (ten z jakimiś gadżetami)
Helikoptery
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 812
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 138 razy
Podziękowano: 65 razy

Postautor: kudzu » 26 lut 2021, o 23:50

wojtekr pisze:
kudzu pisze:Chętnie dorwałbym T14SG


Masz obecnie na OLX za 800zł i 1050 (ten z jakimiś gadżetami)

Tak, widziałem, obserwuję.
Mieć Futabę to prestiż, tylko nie jestem pewny czy ja go potrzebuję, skoro nie bywam na lotniskach;)
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 26 lut 2021, o 23:59

Sprawdz sobie ceny odbiorników zanim zdecydujesz się na apkę.
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 27 lut 2021, o 02:43

Radiomaster podobno może pochwalić się nieciekawymi opóźnieniami transmisji. Zdaje się że Kula miał i pozbył się szybciej niż sygnał docierał do odbiornika :mrgreen:

To nawet logiczne, że nie jest specjalnie zoptymalizowany skoro protokoły jakimi się posługuje zostały opracowane na podstawie inżynierii wstecznej, a na dodatek ma wrzucone wszystkie na raz. Ja bym się bał to pod helika podpinać.

Postęp w tym temacie pędzi niesamowicie, być może niedługo to stanie się opcja którą warto będzie wziąć pod uwagę, ale ja na pewno nie planuje testować jej na sobie ;)
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 8 lip 2021, o 11:30

Gdzieś obiło mi się o oczy że nadajniki Spektrum z Androidem to szajs. Na czym się teraz lata żeby mieć 8-9 kanałów?
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2049
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 8 lip 2021, o 11:55

Ja mam spektrum NX10 i póki co nie narzekam,chyba ze dla ciebie musi mieć androida no to nie dla ciebie NX10
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 8 lip 2021, o 12:05

No właśnie nie chcę androida - całe życie miałem nadajniki ze stałym softem i mi wystarczy.

(łomatko ile to kosztuje :masakra: )
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2049
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 8 lip 2021, o 14:16

Ostatnio sprzedawalem DX9 i poszla za psie pieniądze, wystaw ogloszenie ze kupisz np DX9 lub apke z daną ilością kanałów, a może ktos planuje zmiane apki i ma na sprzedaż
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10

Wróć do „Ogólnie o nadajnikach i odbiornikach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość