ULOTNIĆ HK 500

Porady, kruczki i sztuczki, setupy, wskazówki... warto korzystać.
Awatar użytkownika
gumi
Elita forum...
Posty: 837
Rejestracja: 23-07-2015
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 33 razy

Postautor: gumi » 28 mar 2023, o 09:10

Zdemontuj łopaty główne, odpal silnik; najpierw na niezbyt wysokie obroty i sprawdź, czy ogon poprawnie reaguje na odchylenia. Może potrzebny jest rewers działania żyroskopu.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1285
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 28 mar 2023, o 09:48

TUBEK pisze:... głównie punkt środkowy nie wiem czy powinien być na zero łopatek czy w pozycji odpychającej ogon żeby niwelować moment skrętny ...

Przecież gyro masz mieć w trybie Head Hold więc bez różnicy w sumie. Ważne endpointy i zwłaszcza rewers.
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
TUBEK
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 15-12-2022
Lokalizacja: SIEDLCE
Kontaktowanie:

Postautor: TUBEK » 28 mar 2023, o 09:56

modół H1 przy każdorazowym uruchomieniu wykonuje pełny test wszystkich serw i ten bowden chdzi lekko i bardzo recyzyjie nie ma najdrobniejszego luzu . W tym module wszystkie parametry serw są idywidualnie ustawiane każde serwo z osobna zastanawia mnie tylko zerowe położenie serwa ogonowego czy ma to być zerowy kąt łopatek , czy może z korektą na moment odśmigłowy . Niestety cztery łopaty robią zupełnie inną robotę , a ja skończyłem przed przerwą modelarską na analogu i radiu 35 MHz obecny powrót to trochę szok cyfrowy i muszę wszystkiego uczyć się od nowa w kwestii elektroniki
HK450
HK500 w przyszłości SEA KING MK41
kilka samolocików
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 812
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 138 razy
Podziękowano: 65 razy

Postautor: kudzu » 28 mar 2023, o 10:01

A może serwo działa odwrotnie? Chyba jest to możliwe, że sterowane z aparatury wygląda ok, ale w konfiguracji FBLa zamiast sprzężenia ujemnego masz dodatnie?
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 812
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 138 razy
Podziękowano: 65 razy

Postautor: kudzu » 28 mar 2023, o 10:03

Adam12 pisze:
TUBEK pisze:... głównie punkt środkowy nie wiem czy powinien być na zero łopatek czy w pozycji odpychającej ogon żeby niwelować moment skrętny ...

Przecież gyro masz mieć w trybie Head Hold więc bez różnicy w sumie. Ważne endpointy i zwłaszcza rewers.


Są dwie szkoły i wg mnie to nie ma znaczenia, bo poprawnie skonfigurowany system reaguje bardzo szybko.

PZPPP
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1285
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 28 mar 2023, o 11:39

kudzu pisze: Są dwie szkoły i wg mnie to nie ma znaczenia, bo poprawnie skonfigurowany system reaguje bardzo szybko.

No tak. Dokąd ma HH. Bo jak ma Rate to musi bawić się z kątami obowiązkowo. W tym sensie. Nie wiem czy ktokolwiek jeszcze lata w Rate.
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
TUBEK
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 15-12-2022
Lokalizacja: SIEDLCE
Kontaktowanie:

Postautor: TUBEK » 28 mar 2023, o 16:36

sprawdzałem serwa i nawet kilkakrotnie próbowałem skonfigurować cały system a nie należy to do łatwych i jest tak że jak silnik startuje to do pewnego momentu serwo ogonowe reaguje normalnie na drążek a później przy wyższych obrotach mam wrażenie że modół H1 przejmuje kontrolę i zaczyna obracać śmigłowcem jak próbuję kontrować to przy pełnym wychyleniu drążka wykonuje obrót w drugą stronę . Przy ustawianiu serw na wykresach w programie jak i w apce wszystkie kierunki się zgadzają
HK450
HK500 w przyszłości SEA KING MK41
kilka samolocików
Awatar użytkownika
TUBEK
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 15-12-2022
Lokalizacja: SIEDLCE
Kontaktowanie:

Postautor: TUBEK » 28 mar 2023, o 16:58

https://youtu.be/oGZyVF4-v1w to jest link do filmu jak zaczęło nim kręcić w lewo to zrobiłem kontrę wprawo ale dopiero po jakiejś chwili zaczął obracać się w drugą stronę pruby ustabilizowania nie dały żadnych skutków
HK450
HK500 w przyszłości SEA KING MK41
kilka samolocików
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 812
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 138 razy
Podziękowano: 65 razy

Postautor: kudzu » 28 mar 2023, o 18:02

A jak po uzbrojeniu systemu merdasz ogonem to system poprawnie kontruje?
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2049
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 28 mar 2023, o 20:44

Czy mi się wydaje czy caly wirnik ogonowy jest skoszony w prawo?,bo z tego co widzę na filmie to na bank nie jest w osi belki, no i wibracje dosc spore przy rozkręcaniu
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
TUBEK
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 15-12-2022
Lokalizacja: SIEDLCE
Kontaktowanie:

Postautor: TUBEK » 28 mar 2023, o 21:19

po uruchomieniu wszystko wygląda w porządku ruchy serwa i łopatek są płynne co do wibracji to któraś łopata mogła się przestawić dlatego na początku te wibracje zamówiłem dłuższe łopatki wirnika ogonowego , moment odśmigłowy w głowicy czterołopatowej jest kilka krotnie większy i dopiero przy krańcowym wychyle zaczyna kontrować w drugą stronę
HK450
HK500 w przyszłości SEA KING MK41
kilka samolocików
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 28 mar 2023, o 23:57

Na filmie widać że nie ma problemu z wprowadzeniem maszyny w piruet w jedną jak i w drugą stronę.

Moment reakcyjny jest większy ale przecież na ogonie też masz 2x tyle łopatek co normalnie, prawda?

Możesz wrzucić trochę fotek tego ogona i całego sterowania?

I nakręć film jak łapiesz włączonego helika za ogon (bez obrotów) i kręcisz powoli w osi pionowej raz w lewo raz w prawo, żeby było widać jak działa ślizgacz
Awatar użytkownika
TUBEK
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 15-12-2022
Lokalizacja: SIEDLCE
Kontaktowanie:

Postautor: TUBEK » 30 mar 2023, o 09:31

fotki i jakiś filmik wrzucę ale na szczęście doszedłem w radiu muszą być rewersy na normal a tylko w oprogramowaniu H1 się zmienia kierunek serw i teraz zaczyna wszystko powoli działać ale jeszcze sporo pracy zanim mechanika będzie nadawała się do włożenia w kabinkę a jeszcze kopyto nie skończone na formę
HK450
HK500 w przyszłości SEA KING MK41
kilka samolocików
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 812
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 138 razy
Podziękowano: 65 razy

Postautor: kudzu » 30 mar 2023, o 12:34

TUBEK pisze:na szczęście doszedłem w radiu muszą być rewersy na normal a tylko w oprogramowaniu H1 się zmienia kierunek serw i teraz zaczyna wszystko powoli działać

Właśnie cały czas to miałem na myśli…
kudzu pisze:A może serwo działa odwrotnie? Chyba jest to możliwe, że sterowane z aparatury wygląda ok, ale w konfiguracji FBLa zamiast sprzężenia ujemnego masz dodatnie?
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
TUBEK
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 15-12-2022
Lokalizacja: SIEDLCE
Kontaktowanie:

Postautor: TUBEK » 1 kwie 2023, o 12:42

Na ruszcie helik oderwał się od ziemi ale to krótki pijany :D lot teraz czas na łąkę i testy cyrkla, osemki i powrotu na start jak to wszystko zatrybi to zostanie rozebrać I poskładać wszystko na gotowo z użyciem kleju i takie tam żeby wrzucić w kabinę. A propo kabiny sam ją robię od podstaw i jestem na etapie tworzenia kopyta może ktoś zna ludzi co mają doświadczenie w robieniu form? Zaraz zamieszczę kilka fotek i filmiki które obiecałem
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HK450
HK500 w przyszłości SEA KING MK41
kilka samolocików
Awatar użytkownika
TUBEK
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 15-12-2022
Lokalizacja: SIEDLCE
Kontaktowanie:

Postautor: TUBEK » 1 kwie 2023, o 12:50

Trochę bokiem następnym razem się poprwię a tu adresy do filmików z telefonu nie umiałem tego zrobić https://youtu.be/kwX48AIN61Y i https://www.youtube.com/shorts/z9mBjVnRqdw
HK450
HK500 w przyszłości SEA KING MK41
kilka samolocików

Wróć do „Warsztat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości