Hisky - HCP100S

Wszystkie maluszki do polatania w domu i w hangarze. Chociaż wiele z nich potrafi też poszaleć na dworze...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2015, o 09:06

Krzysiek, mi w v977 tez najlepiej wychodziły ustawienia na czuja. Tu jest inaczej niż w większym modelu bo kąty ogranicza najpierw ogon (silniczek ogonowy) a potem silnik główny. I to ta różnica powoduje że ustawiasz kąty symetrycznie (choćby metoda wzdłuż ogona) a potrm zwiększasz kąty tak długo jak dużo wytrzyma ogon żeby ładnie trzymać.
I w takiej sytuacji masz w dupie ile jest stopni. Jeśli chcesz wycisnąć z modelu najwięcej to dajesz najwięcej ile wytrzyma ogon...
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 17 lis 2015, o 09:10

No ale tę symetrię dobrze jest zacząć kanonicznie a nie własnie z dupy :) przy odrobinie wprawy 12,5st da się ustawić choćby raz wciskając palec między złożone łopaty i zapamiętując jak głęboko dochodzi do okuć, wtedy ustawi się w każdym modelu bez kartek i kątomierzy. Symetria kątów to już inna bajka
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 lis 2015, o 09:14

Jaz mi powiedział na polu że jak pierwszy raz uruchomił hcp100s to była masakra. Jakby ustawił kąty to by tego nie było.

To samo w goblinie 500, doszedłem z 12 do 13.8 czy to oznacza ze wogóle nie powinienem używac kątomierza?

Jakbym ustawił kąty w dogfighterze zgodnie z instrukcją też bym nim nie wpadal w korkociąg.

Prawda jest taka że olewanie podstawowych zasad się mści , kretami, większym czasem poświęconym na regulowanie midelu aby zachowywał się normalnie.
Czy to jest 700 czy 100 czy samolot
Ostatnio zmieniony 17 lis 2015, o 09:17 przez Kenobi36, łącznie zmieniany 1 raz.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 17 lis 2015, o 09:17

Jakbym słyszał utrinque.
Nie daje tyle samo, bo nie mozna przelozyc ustawienia 700tki ani G500 na takiego malucha.
Inna mechanika, elektronika i obciążenia.
Także delikatnie ujmując analogia mocno nie trafiona.

Nie wiem co Ty tam sobie zapamietałeś, ale bardzo wyrywkowo - bo kluczem były obroty, opisalem to już w tym wątku i jestem pewny tego co napisałem bo zrobiłem to już po rozwiązaniu wszystkich problemów.
napiszę raz jeszcze - obroty w tym modelu muszą być wysokie , a krzywa gazu zupełnie płaska.
Tak, można tak własnie zrobić jak ja czyli ustawic max wychylenia przy zachowaniu poprawnej pracy serw i pozniej schodzic w dol z katami do pozadanego poziomu (reakcji modelu oraz stabilnej pracy ogona)
Jak taki poziom osiągnę i model lata jak tego oczekuję nie obchodzi mnie ile jest stopni.
Nie, nie zrobilbym w ten sposob przy normalnym heliku typu 450tka, 700tka itd.

Jakbys w koncu przeczytal co napisalem juz kilka razy, nie meczylem sie z modelem , a jedyne problemy ktore z nim byly nie mialy nic wspolnego z kątami.
Jakbym ustawil te zajebiste 12 stopni, i zostawil pozostale parametry to mialbym dokladnie te same problemy.
Chwilami masz jakies zapedy strasznie dyktatorskie :-)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2015, o 09:20

Krzysiek, a na jasną cisną wiedzieć mi ile mam kątów w mikrusie?
Ja się nie chce upierać przy żadnych teoriach, ale wylatalem się małym gównem w tym sezonie. Nie znałem kątów ale wiem ze wyciskalem z niego jego max...
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 lis 2015, o 09:21

Jazz , jakbys ustawił prawidłowo to bys nie kluczył . jedynie krzywą gazu ustawił a potem ewentualnie podniósł kąty.

I o nic mi więcej nie chodzi, tylko o to kluczenie fachowców na oko


Miruu , jak w każdym śmigłowcu 12st jako punkt wyjscia. 10 dla cykliki , ew więcej lub mniej jak lubisz spokojniejszy lub ostrzejszy model.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2015, o 09:27

Krzysiek, ja się w pełni zgadzam z Tobą jeśli chodzi o normalne modele. Ale tutaj ograniczenie ogona (które jest mocniejsze niż silnika głównego) powoduje że srasz na kąty bo wyznacznikiem jest tylko to ze ogon jeszcze trzyma.
Symetrie kątów widzisz bez kątomierza albo czujesz w locie.

Ale żeby nie było. Nie chce udowadniać wyższości jednej teorii nad innymi. Mi po prostu nie chciałoby się wyjmować kątomierza do takiego modelu. Wsio z mojej strony
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 17 lis 2015, o 09:28

Juz Ty mi nie inputuj że cos się robi "na oko" :-)
Zebym tu nie wymienił ile razy i co ustawiałeś na oko, bo lista będzie długa :-)

W sumie to co napisał Miruu to dobre podsumowanie - mi tez by sie nie chcialo bawić pomiary w tym badziewiu, wystarczy mi że model lata jak tego oczekuję :-)
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 lis 2015, o 10:19

miruuu pisze:Ale tutaj ograniczenie ogona (które jest mocniejsze niż silnika głównego) powoduje że srasz na kąty bo wyznacznikiem jest tylko to ze ogon jeszcze trzyma.


Jazz pisze:Jesli ogon, badz naped nie wyrabia sie przy takich ustawieniach schodze w dol w kątami i testuje.


Ustalcie zeznania bo jeden przeczy :-) Ja się sra na kąty to się nie obniża, a jak się obniża kąty to znaczy że się nie sra.
.. bo się w tym usiądzie co się nasrało.


a międzi 700 a mikrusem jest tylko taka że jak osrasz kąty to 700 będzie cię kosztować 1k w naprawie a mikrusa otrzepiesz z trawy.

A ustawinie kątów książkowych w mikrusie służy tylko temu aby miec jako punkt wyjściowy prawidłowo latajacy model a nie "kluczyć". Potem można podnosic kąty bez katomierza.
Ale jak kto woli , jak ktoś woli kluczyć na oko to niech kluczy , ja wolę nie kluczyć przy 5 stopniach na zewnątrz bo efekt będzie taki że lapy mi zmarzną zanim dokluczę do domu po 6 browcach EDIT zanim uswawię zadowolająco model.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 17 lis 2015, o 10:29

Sra w sensie nie mierzy :-) czyli ustawia obserwując jak reaguje na ruchy drążkiem model w locie.
Różnic jest więcej, bo w 700tce nie masz silnika na ogonie :-) , ale ta która podałeś w zasadzie wystarczy.
Jak ustawisz sobie jakieś książkowe kąty, a później podkręcasz juz bez, to wyjdzie finalnie na to samo :-)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2015, o 11:50

Krzysiek, ale jakie tu masz kluczenie. W tym mikrusie jedynie o co nam sie teraz rozbiega to czas ustawień kątów, który bez kątomierza wygląda tak:

1. W domu:
- rozkręcam popychacze od serw na tyle, aby kąty w górę i w dół były takie same (bo te górne snapy nie maja regulacji)
- kąty sprawdzam układając łopaty wzdłuż belki ogonowej
- zakres max kątów ustawiam na oko

2. Na polu:
- robie kilka pompek normalnie i na plecach i obserwuje jak sie zachowuje ogon
- jeśli ogon puszcza to po wylądowaniu zmniejszam kąty o troche, jeśli jeszcze ładnie trzyma to ponoszę
Taki cykl wykonuje max 3 razy żeby trafić optymalnie.
Mogę go zrobić od razu albo miedzy pakietami po prostu.
Zmiana max zakresu katów to kilka kliknięć (w przypadku v977 po prostu trymerem).

I rzecz rozbiega się o to, że zanim dojdę do stołu po kątomierz, po prostu kliknę trymerem 3 razy "pik pik pik" :D i wsio.

Dlatego ja w mikrusach sram na kąty - w tym sensie, że jest mi obojętne ile ich jest, bo maximum w tym heliku wyciągniesz tylko testując w powietrzu czy trzyma jeszcze ogon. Bo ogon jest najsłabszym ogniwem - puszcza gdy silnik główny ma jeszcze siłę.


:swir:

:rotfl2:

:piwo2:

/EDIT: wkradł się post prawie dwa razy w środku bo zacząłem pisać a potem zacząłem robić coś innego a potem znowu zacząłem pisać ;)
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 lis 2015, o 11:59

Tak tak tak
w opisie to ładnie brzmi
a w praktyce jest to podnoszenie helika, sadzanie , zmiany wychyleń, zakresów, expo, krzywych gazu i kątów bo nie wiadomo co ruszyć bo nie wiadomo co jest zesrane, i znowu podnoszenie .....
i zanim się człowiek obejrzy już jest ciemno.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 17 lis 2015, o 12:01

blać ciemno to juz się robi jak wychodzę z roboty !
zaniosę modele do piwnicy bo jak myślę ile do wiosny to szlag może trafić.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2015, o 12:50

Kenobi36 pisze:Tak tak tak
zmiany wychyleń, zakresów, expo, krzywych gazu i kątów

W v977 było łatwiej bo:
- nie było opcji zmiany wychyleń
- nie było opcji expo
- nie było opcji gazu
- nie było opcji kątów
Po prostu trymerem zmieniałeś zakres max (w dwie strony za jednym razem - symetrycznie) a pozostałe parmetry o których piszesz były miezmienialne i działały ok.

W tym momencie mam wrażenie, że albo komplikujesz jak baba ;) albo v977 był zaprogramowany przez geniusza.
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 lis 2015, o 12:56

Zapominasz o jednej podstawowej różnicy i stąd twoje odmienne zdanie.
Na jakie aparaturze latałeś 977? Dedykowanej.
Na jakiej aparaturze lata Jazz? Na nie dedykowanej aparaturze spektrum, stąd miał tyle do poprawienia.
W Blade'ach praktycznie też nic nie ustawiasz w apce spektrum , bierzesz i ustawiasz wg instrukcji 100 / -100 itd a kąty zlewasz, przepraszam obsrywasz.
Ale tu jest nietypowa konfiguracja dlatego zanim się pierwszy raz podniosło się model oprócz rewersów warto sprawdzić czy kąty są prawidłowe a raczej w rozsądnym zakresie bo kątomierz można co najwyżej przyłożyć.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2015, o 13:01

Przekonałeś mnie.

Mój Hisky zamówiłem z modułem zewnętrznym. Mam nadzieje niedługo będę miał okazję temat przerobić w praktyce. (zacznę bez kątomierza ;) )
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2015, o 13:09

Ale... albo...

No dobra. Myślę dalej i mam jakies watpliowści. Poczekam jak przyjdzie. Ustawie i się wyjaśni albo tu wrócę :twisted:
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 lis 2015, o 13:37

Wszyscy mają Hiskaja - mam i ja
:banana:

Obrazek
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 17 lis 2015, o 13:38

Ile stopni ustawiasz na start ? :-D
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 lis 2015, o 13:39

12 +/- 0.001 ;-)

Niestety muszę poczekać do 22, do urodzin :cry: :
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe

Wróć do „Mikro heliki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości