shacker pisze:Nie trymuje się systemów FBL, tak jak nie trymuje się ogona. Koniec kropka.
.
crash pisze:[...]
Większość sytemów fbl nie lubi trymowania, jest jednak futaba cgy 750... jest tam opcja "trym flight" i dzieki temu mozemy wytrymowac helika i zapamietac te pozycje...
przy okazji, gorąco polecam tego fbl'a, jest poprostu najlepszy
Ogon w trybie rate sie trymuje, hehehehehe:D:D
shacker pisze:Ale o czym w ogóle mowa. Praktyka pokazuje, że za dryfowanie modelu, czy to na tarczy, czy (najczęściej) na ogonie odpowiadają wibracje. Żadna korekcja tego nie zlikwiduje, bo źródło problemu jest w czym innym.
shacker pisze:Ogon w trybie rate sie trymuje, hehehehehe:D:D
Tak - mechanicznie, a nie z apki ;P Jak jest mechanicznie dobrze długością popychacza, to nie ma co trymować.
shacker pisze:Kto lata w Rate?
powiedzmy że jest to trudne i żmudne ale nie niemożliwe. Faktem jest również że celem mechanicznego trymu jest uzyskanie liniowości sterowania czyli prostopadłości orczyka i dźwigni kątowej do popychacza. Temat ustawiania mechaniki ZeroRate względem ZeroPozycja był dyskutowany wielokrotnie na różnych forach. Ja jestem zwolennikiem dokładnej regulacji mechanicznej żeby jak najmniej obciążać elektronikę właśnie ze względu na jej wrażliwość na wibracje.aikus pisze:shacker pisze:Ogon w trybie rate sie trymuje, hehehehehe:D:D
Tak - mechanicznie, a nie z apki ;P Jak jest mechanicznie dobrze długością popychacza, to nie ma co trymować.
Z apki Panie Shacker, z apki! Nie masz szans ustawic wstepnej kompensacji ogona mechanicznie tak zeby w trybie rate helik Ci wisial i sie nie krecil. Zawsze potrzebne jest trymowanie.
qemay pisze:Czyli dochodzimy do jednego wniosku.
Model FBL powinien wytrymować się sam tj Trzymać ustaloną pozycję niezależnie od ustawienia tarczy. Takie jest w końcu jego zadanie.
Jeśli tego nie robi to (np rybkując w którejś osi, pogłębiając błąd) to pewnie mamy źle ustawione rate/gain (lub któryś inny parametr).
Jeśli korekta parametrów nie pomaga to pewnie albo coś jest przekombinowane (co też się zdarza) albo poziom wibracji jest nie akceptowalny dla naszego systemu.
qemay pisze:Model FBL powinien wytrymować się sam tj Trzymać ustaloną pozycję niezależnie od ustawienia tarczy. Takie jest w końcu jego zadanie.
aikus pisze:qemay pisze:Model FBL powinien wytrymować się sam tj Trzymać ustaloną pozycję niezależnie od ustawienia tarczy. Takie jest w końcu jego zadanie.
Model FBL nie ma szans dobrze latac jesli nie ma dobrze wypoziomowanej tarczy.
aikus pisze:...
popelniam gdzies jakis blad w rozumowaniu?
...
shacker pisze:Tak, serwa nie wykonują dokładnie takiego samego ruchu. Przynajmniej u mnie tak jest, że w skrajnym położeniu jedno serwo jest troszkę niżej od pozostałych, w neutrum jest dobrze.
shacker pisze: Jak je podniosę, to w neutrum będzie za wysoko. Po to wymyślono endpointy by przy flybarze to korygować. Ale w FBL nie ma takiej funkcji.
wojtekr pisze:aikus pisze:Ale fakt faktem, ze sa take FBLe przy ktorych Brain to straszne dziadostwo
jakie?
aikus pisze:Pytanie dlaczego u Ciebie tak sie dzieje...![]()
shacker pisze: Jak je podniosę, to w neutrum będzie za wysoko. Po to wymyślono endpointy by przy flybarze to korygować. Ale w FBL nie ma takiej funkcji.
No ale czekaj czekaj, pytanie czy to sie dzieje liniowo? Czy ten rozjazd miedzy serwami pojawia sie zaraz jak tylko zaczynasz podnosic drazek i poprostu im wyzej tym jest wiekszy, czy tez do pewnego momentu serwa ida razem a potem dwa sie zatrzymuja a jedno idzie dalej?
Bo endpointami moglbys skorygowac druga sytuacje - owszem, ale pierwszej - nie.
aikus pisze:... Artja wie wiecej...
Prawda o ile EPA + i - są tej samej wartości. Jeśli EPA+=105 a EPA-=095 to zero dalej jest w zerze (chyba że przesuniesz subtrimem o 5) czyli masz złamanie prostej a nie przesunięcieshacker pisze:Inaczej mówiąc jego charakterystyka kąta od sygnału sterującego zmieni nachylenie w całym zakresie
shacker pisze:(...)
Paradoksalnie obydwoje macie racjęIdealny FBL będzie latał niezależnie od tarczy. Nasze systemy idealne nie są, a na ogół należą do tych tańszych, co też ma wpływ na ich jakość. Zastosowane w środku żyroskopy mają swoją czułość i pewnych minimalnych zmian nie są w stanie wychwycić, a więc FBL nie jest w stanie na nie zareagować i ich korygować. Niewielkie skrzywienie tarczy będzie powodowało tak małe obracanie się modelu, że nie zostanie ono zauważone.
(...)
Och nie takie rzeczy chińczyk robiłNie mam pojecia. Jesli serwa sa identyczne to taka sytuacja nie powinna IMHO nigdy miec miejsca.
Po to wymyślono endpointy by przy flybarze to korygować. Ale w FBL nie ma takiej funkcji
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość